وبلاگ شخصی دلاور نجفی حاجی پور

پارک ملی کویر
نویسنده : دلاور نجفی حاجی پور - ساعت ٥:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢٦
 

 

جناب آقای دکتر کرمی

مدیر محترم خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران

 

باسلام و تشکر از توجه آن سایت محترم به رویدادهای زیست محیطی کشور

           اخیراً مطلبی از طرف جناب آقای محمد مجابی با عنوان «پارک کویر در مخاطره» در آن سایت به چاپ رسید( http://www.iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=634 ) که به نظرم نیاز به پاسخ دارد . لذا خواهشمند است مقرر فرمائید جهت تنویر افکار عمومی این مطلب در سایت خبرگزاری ایرن به نمایش در آید:

1-     توجه جناب آقای مجابی به وضعیت محیط زیست کشور قابل تقدیر است و اینجانب منکر حسن نیت ایشان هم نیستم و از این بابت جای قدردانی دارد

2-     دفاع سازمان از پارک ملی کویر تا کنون در مقایسه با سایر عرصه های طبیعی کشور بی نظیر بوده است و قطعاً این دفاع ادامه خواهد یافت و تا هستیم آن را همچنان حفظ خواهیم کرد .

3-     اما چند سئوال و البته جواب آن:

1-3- جناب آقای مهندس مجابی مثال های خوبی آورده اید : اجازه ورود پساب نیشکر خوزستان به شادگان را چه کسی صادر کرد؟مگر نه اینکه در شورای معاونین سازمان در دولت گذشته بررسی و مجوز آن صادر شد ؟! (سند شماره 1)

2-3- مجوز اجرای طرح مس سونگون را دیگر باید به خاطر داشته باشید! حتماً نامه شماره 788/21 مورخ 3/3/83 مدیر کل وقت دفتر ارزیابی سازمان را ببینید که اعلام نموده است اجرای طرح مذکور بلامانع می باشد (سند شماره 2)

و موارد دیگر از جمله واگذاری زمین به شهر جدید پردیس ، آزاد راه تهران پردیس ، خط انتقال گاز 48 اینچ ، بندر امیر آباد، مجوز پارس چنوبی ، آزاد راه تهران – شمال ، مجوز جاده گلستان، جاده عبوری از پارک ملی لار ، مجوز کنار گذر غرب اصفهان ، جاده کازرون – ارژن، کارخانه کاوه، میدان نفتی آزادگان و معدن حرم امام (ره) در موته  و دهها مورد دیگر که شما هم بودید و مجوز آنها صادر شد و حرفی نزدید!

3-3- مگر در همین پارک ملی کویر وزارت نفت لرزه نگاری 2 بعدی انجام نداد؟!

4-3- منطقه سراج را چه کسی دو دستی تقدیم وزارت نفت کرد؟! و کدام دولت آن را لغو کرد؟! (سند شماره 3)

5-3- پارک ملی نایبند را مصوبه کدام دولت دو دستی تقدیم وزارت نفت کرد ؟ و کدام دولت آن را لغو کرد! (سند شماره 4)

 

جناب آقای دکتر کرمی

از جنابعالی خواهشمندم  اسناد را نیز در معرض روئیت خوانندگان عزیز بگذارید تا بهتر قضاوت نمایند.


 
 
در بارهء خودم !
نویسنده : دلاور نجفی حاجی پور - ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٦
 

متولد هفتم اردیبهشت سال 1350(روزی مثل فردا !)در میانهء سلسله جبال زاگرس و در منطقه ای که سالیان بعد به عنوان منطقهء حفاظت شدهء شیرین بهار (شیمبار) شناخته شد.یک عشایرزاده ای که به برکت تلاش بزرگمردی از دیار فارس به نام محمد بهمن بیگی که بنیان گذار آموزش عشایر بود ،درس خواندن را در سیاه چادر های عشایری آغاز کردم آن هم در سن پنج سالگی ! کلاس هایی که نه از میز خبری بود و نه از نیمکت ! بلکه پای صخره ها و زیر درختان شکل می گرفت . دوران راهنمایی و متوسطه در شهر لالی در حوالی مسجد سلیمان سپری شد و در سال 1367 موفق به اخذ مدرک دیپلم شدم و در تمامی این سال ها شاگرد اول بودم . در سال 1367 در رشتهء زمین شناسی وارد دانشگاه اصفهان شدم و به علت غربت و دهاتی بودن در همان ترم اول مشروط شدم ! دورهء  کارشناسی ارشد را در رشتهء چینه شناسی و فسیل شناسی دانشگاه تربیت معلم تهران به پایان برده وعلی رغم فعالیت های سیاسی و مسئولیت انجمن اسلامی با معدل 19 به عنوان شاگرد اول دانشگاه شناخته شدم .و در این دوره ها هم از هیچ سهمیه ای استفاده نکردم. علی رغم امکان استفاده از سهمیهء شاگرد اولی جهت ورود به مقطع بالاتر از آن استفاده ننموده و چون گرایش چینه شناسی و فسیل شناسی چند سالی در دانشگاه های دولتی پذیرش نداشت ، در آزمون دانشگاه آزاد شرکت کرده و پذیرفته شدم. در سال 1383 امتحان جامع را با موفقیت گذراندم و بعلت فعالیت های اجرایی دفاع از پایان نامهء دکتری به طول انجامید که عنقریب از آن دفاع خواهم کرد .رشتهء چینه شناسی و فسیل شناسی در اصل و اساس پالئوبیولوژی و پالئواکولوژی است.یعنی مطالعهء گونه های مختلف جانوری و گیاهی ،سیستماتیک ، اختصاصات و اکولوژی آنها . و ما فسیل شناسان مجبوریم گونه های عهد حاضر را حتما مطالعه کنیم تا بتوانیم نیاکان آنها را بشناسیم !با این تفاوت که مفهوم تکامل برای ما ملموس تر بوده هرچند شناسایی نمونه ها بصورت فسیل بسیار پیچیده تر است . گاهی دیدن یک رگبرگ در یک نمونه فسیل گیاهی روز ها زمان می برد ولی در یک نمونهء عهد حاضر به راحتی قابل تشخیص است .