وبلاگ شخصی دلاور نجفی حاجی پور

همین اندازه اش هم کافی است !
نویسنده : دلاور نجفی حاجی پور - ساعت ۳:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٥
 

       چند روز پیش آقای رئیس جمهور محترم اعلام کردند که می خواهند به هر خانوادهء ایرانی 1000 متر زمین بدهند تا در آن هم خانه بسازند و هم باغ احداث کنند .ظاهر این حرف چنان ناشیانه است که بخوبی نشان می دهد باید عاری از پشتوانهء علمی و کارشناسی باشد . و به همین دلیل هم وزیر راه و شهر سازی که اخیرا با رای اعتماد مجلس به مقام عالی این وزارت خانهء جدید التاسیس دست یافته است ، خود را به نشنیدن زد و به قول خودمان پشت این حرف را نگرفت ! و اما چند نکته :

       1 - همان اندازه که سکوت وزیر راه و شهر سازی و عدم توجه وی به این سخن قابل تقدیر است ، سکوت دولتمردان عرصهء حفاظت از محیط زیست و طبیعت از جمله رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهادکشاورزی مذموم و ناپسند است . در ظاهر که صدای مخالفتی از آقایان بلند نشد و بسیار بعید است که در خلوت نیز تذکری به رئیس شان داده باشند ! و این جای تاسف بسیار دارد. این در حالی است که اغلب رسانه ها و دوستداران محیط زیست به این موضوع واکنش نشان داده و آن را مخرب و نشدنی دانسته اند .

       2 - آقای رئیس جمهور حتما استحضار دارند که اغلب زمین های مرغوب طی سالیان پس از پیروزی انقلاب به از ما بهتران رسیده است و هم اکنون زمین مرغوبی باقی نمانده است تا به سایر خلق الله هبه بفرمایند ! اگر باور ندارید سری به لواسان بزنید حتما باورتان می شود .شمال کشور که جای سوزن انداختن ندارد ،جنگل های بلوط زاگرس هم که همه اش پروانه چرای دام است ، نوک کوه هم که نمی شود خانه ساخت ، می ماند کویر لوت و کویر نمک که اگر آقای رئیس جمهور تمایل دارند ، بسم الله ...!

       3 - آقای رئیس جمهور 2 میلیون هکتار باغ چقدر آب می خواهد؟! لطف کنید در حاشیهء دولت از آقای دکتر خلیلیان بپرسید. آیا منابع آبی کشور اجازهء این خیالبافی ها را می دهد ؟!

       4 - آقای رئیس جمهور ، می دانید چرا وزیر راه و شهرسازی پشت حرف شما را نگرفت ؟ علت نگرانی وی از عدم وجود حتی یک درصد اعتبار مالی این موضوع است ! وی در طرح مسکن مهر که به قول شما دست گرمی بوده است ، دارد با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می کند و اعتبارات مورد نیاز خبری نیست !

       5 - هم اکنون محدوده قانونی شهر ها و روستاها به اندازه کافی گلوی محیط زیست را فشرده است .سازمان حفاظت محیط زیست نیز به بهانه ء اصلاح حدود مناطق ، دارد مرتب زمین بذل و بخشش می کند .سازمان جنگل ها نیز جرات و جسارت مخالفت ندارد و حاشیه ء روستا ها به جولانگاه ویلاسازان حرفه ای مبدل شده است . همین زخم کافی است !

       6 - اگر پس از قهر 11 روزهءتان توبه کرده اید بد نیست این جملات مقام معظم رهبری را مرور و عمل نمائید .

" حالا آقایان مسئولین دولتى اینجا حضور دارند؛ من جداً از این طرح باغشهرها نگرانم. آقاى رئیس جمهور هم چند بار با من مطرح کردند، به ایشان هم گفتم. من نمی دانم چه پیش مى‌آید، سوءاستفاده‌چى‌ها چه کار خواهند کرد. با این دید نگاه کنید که راه را باز نکنید. یک عده‌اى سوءاستفاده‌چى‌اند. هرجا که براى یک کار عام‌المنفعه‌اى در نظر گرفته میشود - همین آمارهائى که آقاى شهردار محترم دادند - من میدانم و مطمئنم که یک عده‌اى نشسته‌اند و کمین گرفته‌اند ببینند چطور میتوانند این طعمه را بربایند. جنگلهاى اطراف شهر هست، زمینهاى جنگلى و مناطق جنگلى هست - که خب، اینها با زحمت زیاد و در طول سالیان زیاد به وجود آمده - نگاهشان به اینهاست.

من گاهى به ارتفاعات می روم، از آنجا نگاه می کنم، مى‌بینم چه اتفاقى دارد مى‌افتد. بارها هم به شهردارهاى مختلف این مطلب را گفتم. البته فقط کار شهردارى نیست؛ مجموعه‌هاى مرتبط با شهرسازى، مجموعه‌هاى مرتبط با مراتع، همه باید همکارى کنند.

نگذارید تهران بیش از این بزرگ شود، نگذارید به زمینهاى جنوب البرز اینقدر تعرض شود؛ جلوى اینها را بگیرید. یک عده‌اى هستند که فقط دنبال پولند، مسئله‌شان مسئله‌ پول است؛ دیگر نگاه نمی کنند که حالا این جائى که آنها دارند براى پول تخریب می کنند، تصرف می کنند، به چه قیمتى براى کشور، براى مردم، براى شهر تهران تمام خواهد شد؛ هیچ برایشان اهمیت ندارد. آن کسى که دیدبان و پاسبان و پاسدار این منافع ملى است، شماها هستید؛ نباید بگذارید."