وبلاگ شخصی دلاور نجفی حاجی پور

مواظب سال پایانی دولت ها باشیم!
نویسنده : دلاور نجفی حاجی پور - ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٥
 

 

توجه: این موضوع سیاسی نیست، محیط­زیستی است!

چند سالی که توفیق یافتم تا در عرصهء حفاظت از محیط­زیست ایران خدمتگذار کشور و مردم باشم، نکته­ای توجهم را به شدت به خود جلب کرده بود. این نکته که چرا اغلب مجوزهای صادره در راستای تخریب محیط ­زیست در دوره­ی ریاست سرکار خانم معصومه ابتکار در سال پایانی دولت هشتم یعنی 1384صادر شده است؟!‌ از جمله کنارگذر انزلی، جاده­ء پارک ملی گلستان، واگذاری منطقه­ء عسلویه از کوه تا دریا، واگذاری اراضی بندر مقام، واگذاری میانکاله، مجوز بسیاری از جاده­های عبوری از مناطق چهارگانه و ... ! و این مسائل دوره ریاست ایشان را که می توانست به عنوان دوره ای ماندگار در طول تاریخ محیط زیست قلمداد شود را اینگونه به چالش کشید .

البته این موضوع می­تواند دلایل متعددی داشته باشد، دلایلی از قبیل وادادگی دولتها در سال پایانی خود، نیم نگاهی به انتخابات بعدی، شیرینی برخی هدایا ... ! حل و فصل این موضوعات در دورهء بعد فرصت­های زیادی را از سازمان گرفت. کلی تلاش شد تا مصوبات دولت هشتم در خصوص عسلویه، بندر مقام و آشوراده میانکاله لغو شود و برخی مانند کنارگذر انزلی و جادهء  گلستان هم هیچگاه حل نشد و همچنان به عنوان معضل و تهدید محیط­زیست باقی مانده­اند.

هم­اکنون هم به نظر می­رسد در سال پایانی دولت دهم همان شرایط و البته نتایج در حال تکرار شدن است! محمدی­زاده به جای اعلام کارنامه­ء سه سالهء البته  غیر قابل دفاع خود به تخریب وسیع مناطق چهارگانه روی آورده است و مجوزهای مخرب و ویرانگری از جمله احداث پالایشگاه پر حق و حساب میانکاله، جاده­ی پر از رانت ابر، اکتشاف نفت در پارک ملی کویر، استخراج نفت در تالاب هورالعظیم و واگذاری مجدد آشوراده را صادر کرده و یا در شرف صدور دارد. اگر فریادرسی نباشد باید سال پایانی دولت دهم را فاجعه­آمیزترین سال    محیط­زیست کشور نام نهاد. به نظر می رسد همهء فعالان عرصه محیط زیست وظیفه دارند در مقابل این تحرکات مشکوک یکپارچه بایستند و این چند ماه باقی ماندهء دولت دهم را مقاومت نمایند تا مگر در دولت بعدی فرجی بشود . انشاء الله