وبلاگ شخصی دلاور نجفی حاجی پور

جاده گلستان :
نویسنده : دلاور نجفی حاجی پور - ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٢
 

جاده گلستان داستانی طولانی دارد و حکایتی جانفرسا. از آن روز که سیلهای ویرانگر همه چیز را در هم کوبید، کوه، جنگل، جاده. این داستان آغاز شد و ختم به موافقتی شد که بعدها هر چه بر سر زدیم کاری از پیش نرفت که نرفت! موافقت نامه ای که مسیر را تائید کرد و حتی تغییر مکانی موضعی جاده ها را در بعضی نقاط نادیده گرفت و شرایط پس از آن هم فقط جهت تزیین کاغذ بود و هرگز نشدنی ! این هم عین مطلب نامه بدون هیچ دخل و تصرف و تغییر و توضیحی:

 

جناب آقای مهندس خرم

وزیر محترم راه و ترابری

سلام  علیکم،

     با احترام، بازگشت به نامه شماره 63/31051 مورخ 4/10/81 در خصوص مسیر مورد بازسازی جاده داخل پارک ملی گلستان به استحضار می رساند:

در موارد متعددی مسیر جاده مذکور به خارج از محدوده جاده موجود کشانده شده،  ولی این سازمان با توجه به حسن نیت وزارت محترم راه و ترابری دایر بر انتقال جاده ارتباطی گرگان بجنورد به شمال پارک (نامه شماره 11/21751 مورخ 2/10/81 آن وزارتخانه به عنوان معاون محترم امور زیربنایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی ) و با عنایت به بند پنجم مصوبه شماره 27587/27095 مورخ 10/6/81 هیات محترم وزیران به منظور برقراری ارتباط موقت در طول این مسیر (موضوع بند 1 مصوبه هیات محترم وزیران)، تغییر مکانی موضعی جاده را در بعضی نقاط نادیده میگیرد.

در نقشه های ارسال شده طی نامه شماره 6/31051 مورخ 4/10/81 ، مسیری که با رنگ قرمز مشخص شده و در کلیه برگه های این نقشه ها توسط وزارت راه و ترابری تائید و به امضاء رسیده و نزد سازمان حفاظت محیط زیست موجود است، به عنوان مسیر مورد بازسازی ملاک عمل قرار میگیرد . در این مسیر رعایت موارد زیر در انجام عملیات اجرایی علاوه بر مواردی که با هماهنگی دو دستگاه صورت می پذیرد، لازم الااجرا می باشد:

-         حداقل تخریب در شانه های خاکی کنار جاده صورت گیرد .

-         برای تامین خاک مورد نیاز برای خاکریزی، به هیچ وجه خاکبرداری از داخل جنگل صورت نگیرد

-         خاکبرداری از کناره های جاده انجام نپذیرید.

-         آبگذرهای زیر جاده (کالورت)  مناسب در کلیه آبراهه هایی که جاده را در مناطق مختلف قطع میکند، تامین شود .

-         جاده ترمیمی همانند وضعیت قبل آن فقط به صورت دو بانده خواهد بود و از هر گونه تعریض آن باید خودداری شود .

امید است با درایت و تدابیر ان وزیر محترم، پارک ملی گلستان از خسارات ناشی از وجود این جاده پر تردد رهایی یافته و با انتقال آن به شمال پارک گامی مهم برای حفظ این ذخیره ارزشمند طبیعی برداشته شود .

 

معصومه ابتکار

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان