نامه به سرکار خانم دکتر ابتکار

بسمه تعالی

 

سرکار خانم دکتر ابتکار

رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست

سلام علیکم

 

                 ضمن تبریک انتصاب سرکار عالی و آرزوی موفقیت در راستای حفظ ، صیانت و دفاع از محیط زیست کشور ، اینجانب با توجه به اینکه مدت چند سالی مسئولیت معاونت محیط طبیعی  سازمان را در اختیار داشتم ، ضروری دیدم در راستای مساعدت به سازمان و سرکار عالی ، نکاتی چند را خدمت تان اعلام نمایم . امیدوارم صراحت لهجه اینجانب ،سرکار و سایر افرادی را که نامشان در ادامه برده خواهد شدآزرده نکند و این نکات در قالب نقد منصفانه و نصیحت مشفقانه قلمداد گردد :

1 ـ در سال پایانی مسئولیت سرکار عالی در دولت هشتم خصوصاً چند ماه آخر مجوزهایی صادر گردیدکه در دوره مدیریتی بعد از آن باعث بروز بحرانهای زیست محیطی در کشور گردید و علی رغم تلاش سازمان جهت رفع آنها، دستگاههای اجرایی با استناد به مجوزهای صادره از گذشته ، اغلب نظرشان را در دولت به کرسی نشاندند و کاری از دست ما به عنوان متولیان حفظ محیط زیست کشورساخته نبود . به جهت آنکه سرکار عالی خاطرات آن سالها را مرور کنید به چند مورد آن فهرست وار اشاره می کنم :

-       واگذاری منطقه آشوراده به شرکت گردشگری ایران با قیمت بسیار پائین

-       واگذاری بخشی از پارک ملی نایبنددر قالب مصوبه دولت وقت

-       واگذاری عرصه در بندر مقام با مصوبه دولت وقت

-       اجازه فعالیت معدنی در پناهگاه حیات وحش موته

-       واگذاری چند نقطه در پارک ملی خجیر و سرخه حصار

-       اجازه احداث جاده گلستان و تصویب طرح آن

-       اجازه عبور کنار گذر انزلی

-       اجازه عبور میانگذر ارومیه

-       اجازه اکتشاف و استخراج نفت در قسمت جنوبی تالاب هور العظیم

-       صدور پروانه شکار جهت شکارچیان عرب

سرکار خانم دکتر ابتکار ، در دوره بعد از مدیریت شما با پیگیری جدی سازمان و اقامه دعوی حقوقی و تلاش جدی افرادی همچون حامد فارابی ، ما موفق شدیم آشوراده را مجدداً به سازمان برگردانیم . عرصه واگذار شده در نایبند و بندر مقام پس گرفته شدند ولی سایر موارد همچنان محل دعوا و نزاع سازمان و دستگاههای باقی ماند و برخی از آنها هنوز حل نشده است .

2 ـ در دولتهای نهم و دهم حدوداً100 سفر استانی انجام و در هر کدام از این سفرها موارد متعددی از مصوبات استانی هیات دولت دارای مغایرت قوانین ،آئین نامه و الزامات زیست محیطی است. بخصوص معرفی مناطق نمونه گردشگری، احداث جاده ها ، احداث صنایع بزرگ از جمله
 پترو شیمی و پالایشگاهها و ...

اما با این حال مقاومت و ایستادگی رئیس اسبق سازمان سرکار خانم دکتر جوادی در مقابل دولت نهم ستودنی بود . چرا که بنده بارها شخصاً شاهد مشاجرات شدید ایشان با وزرای وقت بودم و این موضوع تا بدانجا پیش رفت که متاسفانه رئیس جمهور وقت در روز محیط بان سال 1387 با همان ادبیات خاص خود گفت : « ما که هر کاری می خواهیم بکنیم ، خانم جوادی موی دماغ ما میشود !»

البته این ایستادگی باعث گردید تا برخی موارد برغم اصرار دستگاههای دولتی و مسئولان استانی  به تصویب نرسد و برخی پس از تصویب، اصلاح شود اما با تاسف پس از روی کار آمدن جناب آقای محمدی زاده مسیر اجرایی شدن این مصوبات هموار تر گردید و دستگاههای اجرائی توانستند طرحهای خود را به تصویب برسانند.  

سرکار خانم دکتر ابتکار ، هم اکنون عرصه محیط زیست کشور بسان میدان مینی است که کار را برای شما دشوار خواهد نمود و خواهید دید که هر از چند گاهی خبر از تخریب جدیدی به گوش می رسد . ضرورت دارد از هم اکنون کارگروهی در سازمان ،کلیه مصوبات مغایر محیط زیست را احصاء نموده و سرکار عالی نیز تلاش نمائید تا حتی المقدور در دولت اصلاح لازم بعمل آید .

3 ـ موضوع توجه به محیط بانان و حمایت مادی و معنوی از آنان متاسفانه به یک شعار تبدیل شده است . خاطرم هست آقای محمدزاده در مراسم معارفه شان در سال 1388 سخنان خود را با این جمله آغاز کرد : (سلام برمحیط بانان عزیز ! ) ولی این محیط بانان در چهار سال گذشته بدترین وضعیت ممکن را داشتند . خواهر عزیز حقیقت آن است که محیط بانان سازمان از هیچ کس دل خوشی ندارند نه از شما و نه از ما ! و در مورد شما و ما قضاوت شان این است که می آییم و می رویم و حقوق چند میلیونی می گیریم و دلمان برای آنها نخواهد سوخت . این قضاوت غیر واقعی و
 غیر منطقی هم نیست و آنچه تا کنون روی داده نیز همین بوده است ! سفرهای ما را با خدم وحشم و با کاروان ماشینهای لوکس به استانها می بینند ومحل استقرار خودشان در کوه و بیابان را با هتل های لوکس محل اقامت ما مقایسه می کنند ، و حتما ً از فیش حقوقمان هم خبر دارند ، پس چرا حرفشان منطقی نباشد ؟!

در خبرها خواندم که سرکار عالی وعده توجه بیشتر به این عزیزان را داده اید . حقیقتاً خیلی باور نکردم چرا که شما یک بار این فرصت را از دست داده بودید . اما امیدوارم این بار به قولتان عمل نمایید .

4 ـ واقعیت آن است که با روی کار آمدن سرکار عالی امید تازه ای در سازمان شکل گرفته است و بدنه سازمان که دوره سخت مدیریت آقای محمدی زاده را تجربه کرده است ، امیداوار است که بسیاری از نابسامانیهای گذشته سامان یابد . تجربه و آشنایی شما با مقوله محیط زیست این امید را تقویت و رشد و تعالی سازمان را ممکن خواهد ساخت . سازمانی که درسالهای گذشته یا بی اهمیت بوده است و یا جاده صاف کن دستگاههای توسعه ای . شاید این آخرین فرصت سازمان جهت کسب جایگاه واقعی اش باشد . البته مشروط بر اراده سرکار عالی و چشم پوشی از حضور برخی همکاران سابق تان ، جلوگیری از ریخت و پاش های دوره گذشته و ....

         

                                دلاور نجفی

                        معاون اسبق محیط طبیعی

                        سازمان حفاظت محیط زیست

/ 5 نظر / 371 بازدید
حبیب

سلام دلاور انصافا خوب و بجا و زیبا نوشتی از صداقتی که در مورد خودتان هم بخرج دادید و اینکه درنیابد حال پخته هیچ خام هم ممنون. یکی از دوستان که در آمدش فکر کنم روزی دو سه میلیون بیشتر است گفت چطور روزگار می گذرونی؟ گفتم یک میلیون بزار جیبت و یک ماه با آن زندگی کن البته قسط و بدهی را هم بیخیال شو ببین می تونی ؟ پوزخندی زد و گفت اینکه پول قاقالیلی بچه هامم نیست.

همکار قبلی

نجفی جان قبول کن ابتکار بهتر از بقیه است .فکر می کنم این بار بهتر از گذشته عمل کند . چون این 8 سال گذشته خیلی حرف زد و شعار داد.

اشرف گيلاني

و نخواهيم مگس از سر انگشت طبيعت بپرد. و نخواهيم پلنگ از در خلقت برود بيرون. و بدانيم اگر كرم نبود ، زندگي چيزي كم داشت. و اگر خنج نبود ، لطمه ميخورد به قانون درخت. و اگر مرگ نبود دست ما در پي چيزي مي گشت. و بدانيم اگر نور نبود ، منطق زنده پرواز دگرگون مي شد. و بدانيم كه پيش از مرجان خلائي بود در انديشه درياها.

کاظم از فارسان

از نقد منصفانه دکتر نجفی تشکر میکنم انصافا" به جای ریاست محترم جمهوری بودم دکتر را یکی از معاون های خوئم میذاشتم

باقری نسب پریشان کازرون

عالی بود