دانایان ما اینانند ؟!!!

روزنامه همشهری، صفحه اول، شماره 4773 روز چهارشنبه 30/11/87  مطلبی با عنوان "خطر انقراض برای یوز ایرانی" منتشر کرد.

"با تداوم روند فعلی و توقف پروژه حفاظت از یوز ایرانی، نسل این گونه نایاب طی 10 سال آینده کاملاً منقرض خواهد شد. به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران اسماعیل کهرم جانور شناس و استاد دانشگاه با بیان این مطلب به جنگلهای میرزابایلوی گلستان و بیابان خارتوران به عنوان مکانهایی که یور در آن از بین رفته‌اند اشاره کرده و گفت : در حال حاضر نیز این جانور در نایبند خراسان جنوبی، بهادران، بافق، یزد و دره انجیل و همچنین در منطقه کویر سمنان و دامغان به دلیل مشاهده عینی وجود دارد. کهرم عملکرد سازمان محیط زیست فعلی را نامناسب قلمداد کرد و افزود در شرایط فعلی با ساختار و بی اطلاعی و عملکرد فیر تخصصی این سازمان در بقای یوزپلنگ ایرانی باید تردید کرد در حالی که با روی کار آمدن افراد متخصصی علاقمند، متعهد و کارشناس می‌توانیم تا 50 سال آینده بقای این حیوان نادر در حال انقراض را تضمین کنیم .

وی در گفت و گو با ایرن با ابراز تاسف اظهار داشت: با متوقف شدن پروژه حمایت از یوز هیچگونه امیدی به بقای این حیوان وجود ندارد. باید مسئولان سازمان محیط زیست درک لازم را از این فاجعه زیست محیطی داشته باشند و هر چه سریعتر اقدامات لازم را جهت جلوگیری از انقراض این گونه نایب انجام دهند. در غیر اینصورت تا 10 سال آینده یوزپلنگ ایران به طور قطع منقرض خواهد شد."

 

1- در رابطه با از بین رفتن یوز در جنگل های میرزابایلو باید گفت یوز ایرانی در اراضی جنگلی وجود نداشته و ندارد و در جنگل های میرزابایلو!! که مصاحبه شونده عزیز، آقای کهرم،  اشاره فرموده اند اساساً یک درخت هم وجود ندارد چه برسد به جنگل.

2- در خصوص از بین رفتن یوزپلنگ در خارتوران نیز گفتنی است،‌ زیباترین عکسی که در ایران از یوز داریم در آبان ماه 1387 توسط آقای نادر کرمی محیط بان سخت کوش و زحمت کش این منطقه و با یک دوربین معمولی در خارتوران گرفته شده که در زیر مشاهده می شود.

3- اظهارات ایشان درباره توقف پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی نیز بسیار جای تامل و تاسف دارد، چرا که این پروژه از سال 1380 فعالیت های خود را در 5 زیستگاه آغاز و علی رغم رکود نسبی فعالیت های حفاظتی آن در سال های 85 و 86، هیچگاه توقفی نداشته و بالعکس در سال جاری اقدامات حفاظتی و مطالعاتی خود را در سطح 9 زیستگاه گسترش داده و این مطلب در گزارش ارزیابان بین المللی و ملی این پروژه که طی چند ماه گذشته با سرپرستی آقای دکتر اورس برایتنموزر، رئیس گروه گربه سانان IUCN به ارزیابی آن پرداخته اند با صراحت ذکر شده و این پروژه را به عنوان الگوی پروژه های حفاظتی در خاورمیانه برای نجات گونه های در خطر انقراض مطرح و تلاش های اخیر سازمان را در بازسازی این پروژه ستوده اند.

     

        جناب آقای دکتر کهرم، اگر جنابعالی بواقع دلسوز میراث طبیعی نیاکانمان هستید!! چگونه با اینگونه اظهار نظرات کذب و غیر واقع روح و روان محیط‌بانان و اقشار مختلف زحمت کش این سازمان را که با همه ناملایمات و کاستی ها مشغول حفظ و حراست از طبیعت هستند می آزارید. مگر نه آنست که متخصصین مورد نظر شما جمعیت یوز را در دهه 1370 کمتر از 15 قلاده اعلام کردند و در اوایل سال جاری جمعیت یوز را در حضور خود حضرتعالی بالغ بر یکصد قلاده و بطور رسمی اعلام نموده اند؟ واقعا شما به چه چیز معتقدید؟؟وای به حال قومی که دانایانش شمائید !  

 

/ 8 نظر / 13 بازدید
شهشهان

اگر بخوایم ایراد لغتی بگیریم، درسته، در دشت میرزا بایلو جنگل نیست ولی خودتون می دونین اینجوری هم صحیح نیست که گفتین یکدونه درخت هم وجود نداره و البته وقتی جنگل نیست خوب احتمالاً طبق گفتۀ خودتون می تونسته زیستگاه یوز باشه! ـ اما در مورد زیستگاههای یوز خوب بود به بعضی دیگر از دستاوردهای زیست محیطی در این چند سال اشاره می کردید؛ پارک ملی کویر رو می گم. تا جایی که من اطلاع دارم حداقل یک ساله برای ورود به محدودۀ پارک ملی دیگه مجوز سازمان حفاظت محیط زیست کافی نیست؛ به بیان دیگه اصلاً اعتبار نداره؛ بلکه باید مجوز ورود به منطقۀ نظامی رو داشته باشیم. در عمل این منطقۀ ارزشمند تحویل سپاه شده؛ دیگه این رو که قبول دارین که این منطقۀ مهم یکی از زیستگاههای یوز هست (یا بوده!). سالیان سال این منطقه بکر نگه داشته شد تا الان توش مانور نظامی انجام بدن؟ یا اکتشاف نفت و ذخیره سازی گاز بکنن؟ یوز سیری چنده؟ یوز رو که نمی شه سر سفرۀ مردم آورد! ـ

سعیده ابراهیمی

به نام خداوند بخشنده مهربان برای خواندنی شدن هر مطلب در روزنامه و یا مجلات نباید حتما دروغ گفت!! من هم در حین تائید فرمایشات جناب آقای دکتر نجفی اظهار میدارم فعالیت معاون طبیعی و تنوع زیستی در راستای حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر ستودنی است.... اتفاقی که برای یوز افتاده حاصل یک یا دو سال نبوده است.. بهتر است عزیزان در جراید و مطبوعات اطلاعات اساسی و قابل اطمینان را از منابع موثق و اجرائی در این زمینه دریافت وسپس درج نمایند

الف

در کوچه باد می آید در کوچه باد می آید این ابتدای ویرانی ست...

شيما

مودب تر هم ميشه جواب داد

لادن

خوب دیگه .... واقعا اون اقای دکتر درست میگه یا این آقای دکتر ؟![متفکر] اما خداییش ما خیلی اهل تخریب هم خودمان هم محیط زیستمان هم همه چی هستیم من به یک نکته پی بردم اونم اینکه وقتی سمت داریم و وقتی نداریم خیلی متفاوتیم و گاه حس می کنیم اصلاح یعنی کوبیدن حالا آوازه هم داشته باشیم به هکذا [ابرو] موفق باشید هم اون آقای دکتر هم این آقای دکتر[تایید]

دل سوزتر از شما

جناب نجفی شما هم دسته کمی از استاد کهرم نداری. اصلا تا به حال پاسگاه میرزابایلو رفتی که ببینی اونجا اصلا جنگل نیست تپه ماهوری و فلته!!!!!!!!!!!

شهشهان

آقای دکتر! نمی دونم از روشن شدن حقایق بیم دارین یا از بعضی از نهاد های نظامی می ترسین! ولی به هر حال به هر دلیلی که دوست ندارین نظر قبلیم اینجا نمایش داده بشه، حداقل انتظار دارم پاسخ و توضیحات شما رو با ایمیل دریافت کنم.

محیط بان بدبخت

آقای نجفی . برادر من خدا وکیلی میدونی محیط بان های بدبخت چقدر حقوق میگیرن - میدونی توی ادارات کل چه دیکتاتوری هایی میشه . میدونی آقای سید حسام حسینی مدیر کل سابق یزد و مدیر کل فعلی شیراز بالای 35 سال خدمت کرده و باید بازنشست بشه ولی هنوز داره ریاست میکنه . میدونی بدنه گارد اجرایی محیط زیست اکثرا منطقه فروشی میکنند تا بتونن شکم بچه هاشون رو سیر کنن . نه نمیدونی . تو نمیدونی . من اینا رو نوشتم که خودت بخونی اگر دلت خواست پاکش کن اگه هم دلت خواست پاک نکن .