گزارش فارس از رأی مثبت محیط زیست به پروژه‌های فاجعه آفرین

 

جنگل‌‌های سواد کوه در میان باران‌های اسیدی دست و پا می‌زنند

خبرگزاری فارس: علی‌رغم اعلام نتایج ارزیابی‌های انجام‌شده درباره نابودی جنگل‌های سوادکوه که ناشی از بارش باران اسیدی فعالیت کارخانه کوک‌‌سازی است، مسئولان محیط زیست به دنبال ارائه مجوز احداث کارخانه کوک‌سازی در منطقه هستند.

 

به گزارش خبرنگار جامعه فارس،‌ مدتی است که رئیس سازمان محیط زیست در سفرهایی که به استان‌های مختلف دارد از پروژه‌هایی که به دلیل مشکلات زیست محیطی پیش از این در این سازمان با مخالفت مواجه شده‌اند، بازدیدهایی را انجام داده است.

یکی از این پروژه‌ها و طرح های عمرانی که مدت‌ها پیش در کمیته ارزیابی مطرح ولی به دلایل محیط زیستی رد شده است، درخواست احداث کارخانه کوک‌سازی در منطقه سواد کوه استان مازندران است.

چندی پیش رئیس سازمان محیط زیست از این پروژه بازدید کرده است که شایعاتی مبنی بر موافقت این سازمان با پروژه کارخانه کوک‌سازی مطرح شده است.

علی‌‌رضا رحمتی، معاون دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌‌وگو با خبرنگار جامعه فارس درباره بررسی درخواست احداث کارخانه کوک سازی در سواد کوه و صدور مجوز زیست محیطی، گفت: علی‌رغم اصرارهایی که برای احداث این کارخانه وجود دارد، هنوز سازمان محیط زیست در این زمینه موافقتی نکرده است؛ پیش از این کارخانه کوک‌سازی در کمیته ارزیابی مطرح شده بود که با مخالفت مواجه شد.

وی درباره دلیل مخالفت سازمان محیط زیست، گفت: کارشناسان سازمان با پروژه کارخانه کوک‌سازی به دلیل ایجاد مشکلات زیست محیطی در منطقه سواد کوه مخالفت صریح خود را ابراز کرده‌اند.

رحمتی ادامه داد: زمانی که این درخواست در کمیته ارزیابی رد شد، در سال 86-85 به استان یزد و میبد منتقل شد. اما مجدداً‌ پیگیری‌ها برای احداث این کارخانه در منطقه سواد کوه آغاز شده است.

احداث کارخانه کوک‌سازی و بارش باران اسیدی بر سر مردم
---------------------------------------------------------------------

وی افزود: احداث کارخانه کوک‌سازی بارش باران اسیدی را در پی خواهد داشت. باران اسیدی برای مردم منطقه بسیار خطرناک است و پوشش گیاهی و جنگل‌هایی که در آن منطقه وجود دارد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

رحمتی در ادامه اظهار داشت: یکی از مهمترین مباحث مطرح شده آلایندگی در زمینه آب، هوا و خاک است؛ البته سایر شرایط اقلیمی نیز در این زمینه مهم هستند.

معاون دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست درباره بارش باران اسیدی بیان کرد: با توجه به گزارش ارزیابی ارائه شده از مهمترین موارد انتشار SO2 است. بر اساس این گزارش، در صورتی که این کارخانه فعال شود 1.8 تن انتشار SO2 دی‌اکسید سولفور را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: براساس محاسبات اگر در طول سال این میزان انتشار گاز دی‌اکسید سولفور را داشته باشد، در طول یک سال 400 تن گاز SO2 را تولید می‌کند که در نهایت منجر به بارش باران اسیدی می‌شود.

درختان و جنگل‌ها قربانی دیگر کارخانه کوک‌سازی
----------------------------------------------------------

معاون دفتر ارزیابی زیست محیطی با اشاره به این‌که محل مورد نظر برای احداث کارخانه کوک‌سازی در سواد کوه به جنگل و درختان پهن برگ نزدیک است،‌ تأکید کرد: این مسئله اثر تخریبی و مستقیم بر روی درختان و پوشش گیاهی منطقه بر جای خواهد گذاشت.

به گفته رحمتی با احداث این کارخانه، گونه‌هایی نظیر جنگل‌های راش و شمشاد در منطقه سواد کوه از بین می‌روند.

محل کارخانه کوک‌سازی سواد کوه به رودخانه تالار نزدیک است
------------------------------------------------------------------------
رحمتی از دیگر دلایل مخالفت با احداث کارخانه کوک‌سازی را نزدیکی به رودخانه دانست و گفت: محل مورد نظر در نزدیکی رودخانه تالار است که از این نظر نیز می‌تواند مشکل آفرینی کند.

وی در ادامه به موضوع استفاده از تکنولوژی مناسب اشاره کرد و تأکید کرد: باید تکنولوژی مورد نظر در این کارخانه به طور دقیق به ما معرفی شود.

رحمتی ضمن ابراز تأسف درباره گزارش ضعیف ارزیابی زیست محیطی این کارخانه گفت: گزارش ارزیابی که تهیه شده به قدری ضعیف است که امکان تصمیم گیری روی آن وجود ندارد.

معاون دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: تکنولوژی را باید مشاور ارزیابی پروژه معرفی کند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا دوباره درخواست صدور مجوز برای کارخانه کوک‌سازی مطرح شده است؟ گفت: علی رغم مخالفت‌های کارشناسان سازمان محیط زیست به دلیل لحاظ شدن موارد مورد نظر، درخواست صدور مجوز برای کارخانه کوک‌سازی مطرح شده است.

رحمتی افزود: علی‌رغم مشکلات ذکر شده، همچنان اصرار بر احداث کارخانه کوک‌سازی در سواد کوه وجود دارد.

سلامت مردم سواد کوه در گرو تصمیم‌ رئیس محیط زیست
--------------------------------------------------------------------

معاون دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست در پاسخ به این پرسش خبرنگار جامعه فارس، مبنی بر این‌که آیا نظر مثبت رئیس سازمان محیط زیست درباره احداث کارخانه کوک‌سازی در منطقه سواد کوه صحت دارد ؟ گفت: هنوز نتیجه بازدید رئیس سازمان محیط زیست مشخص نیست و به دفتر ارزیابی هیچ نظری تا‌کنون اعلام نشده است.

وی افزود: رئیس سازمان محیط زیست تأکید بسیاری دارند تا به پروژه‌هایی که مشکلات زیست محیطی دارند مجوز داده نشود؛ در هر صورت نظر رئیس سازمان محیط زیست شرط است.

اصرار برای احداث کارخانه کوک‌سازی در سواد کوه
---------------------------------------------------------
همواره با مطرح شدن این اظهارات، این پرسش مطرح می شود که چرا علی‌رغم خطرناک بودن باران اسیدی برای مردم منطقه، بازهم درخواست صدور مجوز برای کارخانه کوک‌سازی مطرح شده است؟


اظهارات استاندار مازندران درباره ناکارآمدی کارشناسان محیط زیست
------------------------------------------------------------------------------

طاهایی استاندار مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با اشاره به بازدید رئیس سازمان محیط زیست از سایت کارخانه کوک‌سازی گفت: رئیس سازمان محیط زیست پس از بازدید از سایت کارخانه کوک‌سازی تأکید کردند که در صورتی‌که گواهی‌نامه‌های معتبر از کشور آلمان درباره تکنولوژی مورد نظر دریافت شود، سازمان محیط زیست نظر نهایی خود را اعلام می‌کند.

وی ادامه داد: رئیس سازمان محیط زیست تأکید کردند تیمی به هندوستان و آلمان اعزام شود و از تکنولوژی‌های مورد نظر در هندوستان بازدید کنند.

وی درباره این‌که تکنولوژی پیشنهادی در گزارش ارزیابی با توجه به بررسی کارشناسان محیط زیست رد شده است، گفت: مشکل سازمان محیط زیست که خود رئیس سازمان نیز به آن اذعان دارد این است که ساختار این سازمان متناسب با نیازهای توسعه ای کشور نیست.

طاهایی در واکنش به اظهار نظرهای کارشناسان محیط زیست درباره خطرات این پروژه و تکنولوژی بسیار ضعیف پیشنهادی، تأکید کرد: سازمان محیط زیست نیروی انسانی کارآمدی در اختیار ندارد که بتواند تکنولوژی‌های روز را قضاوت دقیق کنند.

استاندار مازندران برای توجیه احداث کارخانه کوک‌سازی به مشکل بیکاری در شهرستان سواد کوه اشاره کرد، آیا ایجاد شغل و درآمد باید به قیمت از دست دادن سلامت مردم منطقه تمام شود؟

هشدارهای معاون سابق محیط زیست درباره احداث کارخانه کوک‌سازی
--------------------------------------------------------------------------------

حسن اصیلیان معاون سابق سازمان محیط زیست ضمن ابراز نگرانی از احداث کارخانه کوک‌سازی در سواد کوه استان مازندران گفت: خروجی کارخانه کوک‌سازی در هر منطقه از شمال کشور می‌تواند منجر به تشکیل باران‌های اسیدی و نهایتاً نابودی جنگل‌ها شود.

وی گفت: کارخانه کوک سازی ذغال را طی فرآیندی به کک تبدیل می‌کند که خروجی‌های آن می‌تواند باران اسیدی را در بر داشته باشد.

معاون سابق سازمان محیط زیست با تأکید بر این‌که احداث این کارخانه با مدرنترین تکنولوژی هم به صلاح محیط زیست کشور نیست، گفت: این کارخانه برای سلامت مردم منطقه خطرناک است.

وی در ادامه گفت: آمارها نشان می‌دهد مساحت جنگل‌ها در کشور سیر نزولی داشته است و کارخانه کوک‌سازی این روند را تسریع می‌بخشد.

این استاد دانشگاه گفت: خروجی زمانی که دی‌ اکسید گوگرد (SO2) و سولفید هیدروژن (H2S) باشد در محیط‌های رطوبی تشکیل اسید داده و درنهایت باعث نابودی مزارع درختان می‌شود.

اصیلیان با اشاره به تخریب پوشش گیاهی منطقه گفت: بدون شک این امر روی پوست انسان نیز اثر منفی قابل توجهی خواهد داشت.

وی درباره اظهار نظرهای رئیس سازمان محیط زیست مبنی بر این‌که ارائه گواهی فنی در این‌زمینه لازم است، گفت: حتی اگر گواهی فنی نیز ارائه شود باز هم احداث کارخانه کک‌سازی به صلاح نیست و فاجعه رخ می‌دهد.

کهرم، استاد دانشگاه و فعال در حوزه محیط زیست نیز دراین باره گفت: اگر کارخانه‌ای بخار اسیدی و پسماندهای اسیدی تولید کند، قطره‌های باران را اسیدی می‌کند.

وی گفت: باران‌های اسیدی برگ درختان را می‌پوساند و وارد نهرها و دریاچه‌ها می‌‌شود.

بارانی که سلامت انسان‌ها را می‌خشکاند
------------------------------------------------

این فعال محیط زیست تأکید کرد: باران‌های اسیدی بر روی ناخن، پوست و تنفس بدن انسان تأثیر منفی می‌گذارد و در تبادل اکسیژن با خون اختلال ایجاد می‌کند.

به گفته برخی کارشناسان اثرات مضر باران‌های اسیدی برای انسان شامل ایجاد تنگی نفس ، برونشیت ، التهاب ریه ، آنفلوآنزا و سرماخوردگی است.

همچنین با بروز این پدیده شاهد تخریب جنگل‌ها، ریختن برگ‌ها ، تخریب ریشه توسط باکتری‌ها، کاهش روند رشد ، تقلیل میزان محصول دهی خواهیم بود.


بله گفتن‌‌های محیط زیست و صاف شدن جاده‌ها برای صنایع
---------------------------------------------------------------------

آنچه‌که مسلم است ضرورت توجه به سلامت مردم است. به نظر می‌رسد عملکرد 2 پهلوی مسئولان سازمان محیط زیست در این زمینه جای تأمل دارد.

از سویی کارشناسان سازمان محیط زیست نسبت به عوارض احداث کارخانه کوک‌سازی در منطقه سواد کوه هشدار می‌دهند و با طرح مخالفت می‌کنند، اما از سوی دیگر پس از مدتی مجدداً در کمیته ارزیابی این سازمان مطرح می‌شود؛ ضمن این‌که بازدید رئیس سازمان محیط زیست از محل احداث این کارخانه پرسش‌های زیادی را مطرح می‌کند.

مکان در نظر گرفته شده برای کارخانه کوک‌سازی سواد کوه به دلیل نزدیکی به اراضی شالیزار‌ها، نداشتن گزارش ارزیابی دقیق و قابل استناد همچنین نزدیکی به رودخانه تالار محل اشکال است اما ظاهراً برخی مسئولان سازمان محیط زیست چشم‌های خود را بر روی این دلایل که کم اهمیت هم نیستند، بسته‌اند.

به راستی چرا علی‌رغم رد شدن این درخواست در کمیته ارزیابی، و تأکیدات این کمیته نسبت به معرفی گزینه مناسب‌‌تر و لحاظ ملاحظات زیست محیطی، بدون کوچکترین تغییر این طرح مجدداً برای بررسی عنوان می‌شود؟

در حالی که برخی کارشناسان و دانشگاهیان درباره پروژه کارخانه کوک‌سازی سوادکوه معتقدند که با مدرنترین تکنولوژی‌ هم نباید این اتفاق رخ دهد؟ چرا سازمان محیط زیست ارائه تکنولوژی را مطرح کرده است؟

 

/ 5 نظر / 16 بازدید
اشکار

دلاور خان دلاور خان میبینم که.....خیلی فعال شدی.....(بین خودمون باشه سرکار که با اینترنت کار نمی کنی؟!) ....فکر جا نباش حتی بفکر بهره برداری از کارخانه را هم نکن.در مورد جا بالاخره برو بچ ارزیاب باید نون و بوقلمونی گیرشون بیاد یا نه!!!! ...هی ...عجب کیفی داره در مناطق صنعتی ......محیط....باشی( منظور از نقطه چین را که می فهمید) مهم این است که.......هیچی بابا زیاد نقطه چین بکار ببرم مشمول زیارت خان دلاور می شوم منتها با دست و پای بسته

جوات

کوک نیست آقای دکتر کک است .چه خوبه که مدیران کنار گذاشته شده سازمان محیط زیست بعد از رفتن از محیط ریست تازه محیط زیستی میشن!خوبتر بود که اول محیط زیستی بودن بعد مدیر می شدن!!

امید

مرتیکه خر این همه ریدی توی محیط زیست باز هم دست از سرش بر نمی داری.

سلام بازم گلی به جمال شما که هنوزهم محیط زیست روفراموش نکردین. ازآخرین باری که دیده متون خیلی گذشته. بابچه های سازمان وسژاه تونایبند. دلمون براحترام به محیط زیست لک زده. www.naybandjpg.blogfa.com

لازمه انجام هر کاری بیشتر بودن منافع از مضرات آن است. به نظر شما چرا رئیس سازمان محیط زیست قصد موافقت با این طرح مضر نسبت به محیط زیست را دارد؟ وای به روزی که بگندد نمک !!!