مواظب سال پایانی دولت ها باشیم!

 

توجه: این موضوع سیاسی نیست، محیط­زیستی است!

چند سالی که توفیق یافتم تا در عرصهء حفاظت از محیط­زیست ایران خدمتگذار کشور و مردم باشم، نکته­ای توجهم را به شدت به خود جلب کرده بود. این نکته که چرا اغلب مجوزهای صادره در راستای تخریب محیط ­زیست در دوره­ی ریاست سرکار خانم معصومه ابتکار در سال پایانی دولت هشتم یعنی 1384صادر شده است؟!‌ از جمله کنارگذر انزلی، جاده­ء پارک ملی گلستان، واگذاری منطقه­ء عسلویه از کوه تا دریا، واگذاری اراضی بندر مقام، واگذاری میانکاله، مجوز بسیاری از جاده­های عبوری از مناطق چهارگانه و ... ! و این مسائل دوره ریاست ایشان را که می توانست به عنوان دوره ای ماندگار در طول تاریخ محیط زیست قلمداد شود را اینگونه به چالش کشید .

البته این موضوع می­تواند دلایل متعددی داشته باشد، دلایلی از قبیل وادادگی دولتها در سال پایانی خود، نیم نگاهی به انتخابات بعدی، شیرینی برخی هدایا ... ! حل و فصل این موضوعات در دورهء بعد فرصت­های زیادی را از سازمان گرفت. کلی تلاش شد تا مصوبات دولت هشتم در خصوص عسلویه، بندر مقام و آشوراده میانکاله لغو شود و برخی مانند کنارگذر انزلی و جادهء  گلستان هم هیچگاه حل نشد و همچنان به عنوان معضل و تهدید محیط­زیست باقی مانده­اند.

هم­اکنون هم به نظر می­رسد در سال پایانی دولت دهم همان شرایط و البته نتایج در حال تکرار شدن است! محمدی­زاده به جای اعلام کارنامه­ء سه سالهء البته  غیر قابل دفاع خود به تخریب وسیع مناطق چهارگانه روی آورده است و مجوزهای مخرب و ویرانگری از جمله احداث پالایشگاه پر حق و حساب میانکاله، جاده­ی پر از رانت ابر، اکتشاف نفت در پارک ملی کویر، استخراج نفت در تالاب هورالعظیم و واگذاری مجدد آشوراده را صادر کرده و یا در شرف صدور دارد. اگر فریادرسی نباشد باید سال پایانی دولت دهم را فاجعه­آمیزترین سال    محیط­زیست کشور نام نهاد. به نظر می رسد همهء فعالان عرصه محیط زیست وظیفه دارند در مقابل این تحرکات مشکوک یکپارچه بایستند و این چند ماه باقی ماندهء دولت دهم را مقاومت نمایند تا مگر در دولت بعدی فرجی بشود . انشاء الله

/ 10 نظر / 21 بازدید
محمد

سلام . واقعا محمدی زاده در این 3 سال هیچ کاری نکرد .

محیط بان

چرا خیلی کار کرد ولی نه در راستای حفاظت در راستای خیانت

حبیب

حالا هم فروش پارک پردیسان قطع رفاهیات و اضافه کار کارمندان و..........

فیروز

باور کنید فاجعه های زیست محیطی تیم محمدی زاده غم انگیز تر از آنهایی است که شما اشاره فرموده اید.باور کنید آن دو خانمی که روسای سازمان بودند یک تار موشان صد شرف داشت به این آقایان

محیط بان بی پول

ای بابا شما محیط زیستیا چرا اینقدر قدر نشناسید؟ پس این همه سفر خارجی را کی رفته؟! اینها کار نیست؟! میگن بعد از وزارت خارجه بیشترین سفر خارجی را محیط زیست داشته البته نه کارشناساش! بلکه رئیس و آقای شفیع پور که برای پیگیری کارهای مربوط به شرکت خودروسازی (که با پدرخانمش شریکن) به ینگه دنیا سفر می کرده با پول بیت المال.

عباس

شما میدونید آقای فلاح که همه کاره کارهای اقتصادی محمدی زاده است الان داره چه پروژه هایی را توی تهران اجرا می کنه؟ از کجا آورده این همه پول رو؟!

محسن

بدکتر جان یادمه با یه خبرنگار محیط زیستی معروف (ح.م) که میانه خوبی با شما هم نداشت صحبت میکردم می گفت به اعتقاد همه کارشناسان بهترین دوران محیط زیست کشور علی الخصوص در بخش طبیعی 1.5 سال آخر خانم جوادی بود. پس میشه سال آخر هم خوب کار کرد البته اگه بخواهیم.

امید عزت پور

با سلام خوشحال مشوم به من سر بزنی و لینکم کنی محیط بان

امید

دکتر جان پارک پردیسان رفت.بای بای امروز رفته بودم کار داشتم دیدم دارن حصار می کشن دور ساختمان اداری.واقعا فروختنش.بهره بردارا هم معلومه.

اشکار

دلاور جان درد و بلای تو که هیچ دردو بلای دکتر جوادی بخوره تو سر اینا حقا دکتر جوادی اصیل بود