بی انصافی هم حدی دارد!

 

حکایت ما در سازمان حفاظت محیط زیست اغلب شبیه حکایت ملانصرالدین و خرش است! سوار بشوی عده ای فریادشان در می آید، پیاده بشوی عده ای دیگر!

نمونه اش همین پالایشگاه مازندران است . از یک طرف فریاد برخی درآمده است که چرا مجوز پالایشگاه داده‌اید، دارد همه چز نابود می شود ! و از طرف دیگر آقای استاندار محترم اعتراض نموده است که چرا مجوز پالایشگاه نمی دهید! یا حکایت کارخانه کاوه سودا و آلودگی دریاچه ارومیه که تا کنون پساب آن وارد دریاچه نشده است اما در برخی سایتها حتی عکس آن را هم چاپ کرده اند حالا کجاست خدا می داند!

اما ما با این وضعیت کنار آمده ایم هم گوشهایمان پر از جیغ های بنفش است و هم دنده مان پهن از سروکله زدن با دستگاههای دولتی . به عبارتی یعنی کار خودمان را می کنیم ! و باز هم اما جهت استحضار : موضوع احداث پالایشگاه در مجاورت تالاب میانکاله بکلی منتفی است و هیچ وقت هم صادر نخواهد شد و اگر بناست حکم حکومتی هم در کار باشد قطعاً با شناختی که از دیدگاههای رهبری معظم انقلاب داریم ، حکم به عدم احداث خواهند داد . ولی موضوع احداث پالایشگاه در استان مازندران و در مرز استان سمنان در دست بررسی و احتمالاً مجوز آن صادر بشود و در مورد پساب صنعتی شرکت کاوه سودا هم تا کنون حتی یک قطره آن به دریاچه ارومیه نریخته است و اگر تصفیه خانه نداشته باشد هم هیچ وقت نخواهد ریخت و این پساب فعلاً در حوضچه هائی نگهداری می شود که پدر مردم کشاورز بدبخت را در آورده است!

حالا شما قضاوت کنید که چگونه باید پاسخ داد به مجوز صادر نشده و پساب نریخته ! البته یکبار شدنش و یکبار نشدنش را ! آن هم همزمان!

اوصیکم بالانصاف

/ 5 نظر / 8 بازدید
سعیده ابراهیمی

یسبح للله ما فی السماوات و ما فی الارض الملک القدوس العزیز الحکیم با سلام خداوند شما را برای ایران و محیط زیست حفظ کند... همینکه حامیان بزرگواری چون شما در ایران هست خدای متعال را شاکریم.. و از درگاه او می خواهیم که شما را یاری کند.

شهشهان

سلام، مدت طولانی ای ننوشته بودین؛ بیشتر بنویسین! در مورد سؤالتون که به حرف کی باید گوش داد قطعاً خودتون با کمی سبک و سنگین کردن می تونین به پاسخش پی ببرین. باید دید که اون استاندار و مسؤولین محلی یا مردم محلی از چه دیدی و با چه منطقی به موضوع نگاه می کنن و کسانی که دغدغۀ محیط زیست دارن حرف حسابشون چیه؛ کدومشون حرفاشون پشتوانۀ علمی و آینده نگرانه تری داره. مسؤلین محلی که متأسفانه در جاهای مختلف تجربه شده که فقط می خوان به کارنامۀ خودشون دستاوردهای سازندگی اضافه کنن و متأسفانه فعلاً فرهنگ مدیریتیمون جوریه که مدیران ترجیح می دن در پروندشون نوشته بشه ساخت پالایشگاه تا اینکه نوشته بشه جلوگیری از ساخت پالایشگاه برای حفاظت از طبیعت. و البته مردم محلی هم ممکنه با همین دید نگاه کنن؛ ایجاد توقع توسط دولت نقش خیلی مهمی داره. وقتی آقای رئیس جمهور فکر می کنن عدالت و اشتغال زایی فقط از طریق ساخت پالایشگاه در هر استان میسره، دیگه انتظاری از مردم عادی نیست. ولی اگه همین مردم و مسؤلان دربارۀ ارزش طبیعتی که در استانشون دارن و استفاده های سازنده ای که می تونن از اون بکنن توجیه بشن، دیگه اینجوری به دنبال پالایشگاه نخواهند بود.

ابراهیم افخمی شیخانی

خدا به همه مسئولان و دوستداران واقعی محیط زیست صبر دهد که باید جمع اضداد را بپذیرند. هم باید پالایشگاه داشته باشیم و هم محیط زیست بکرو سالم،آنهم در کنار یکی از ذخیره گاه های زیستکره کشورمان .

وحید نوروزی

سلام جناب نجفی..در این مورد خاص با شما هم عقیده هستم..امروز جلسه بسیار خوبی با جناب ناصر کرمی داشتیم که اتفاقا بحثهای اخیر و بالاخص پالایشگاه بهشهر مطرح شد.امیدواریم این موضوع در نهایت به نفع محیط زیست کشور خاتمه یابد.

الهه موسوی

سلام جناب نجفی .من فکر می کنم مسدولان محیط زیست هر کشوری باید راهی را که قانون برایشان تعیین کرده بروند و بدانند که دغدغه های آنها با دغدغه های استانداران ف وزرای صنایع و کار و راه و ... فرق داشته باشد , چرا که آنها وزیر یا رییس و یا مدیر محیط زیستند . مشکل کار شما هم علت دارد و عمده ترین ای دلایل این است که شما در بستری کار می کنید که متاسفانه چندان اعتقادی به وجود و حضور فعال تان ندارد و تنها به حضور نمادینتان معتقد است . قطعا اگر دولت ها محیط زیست را به عنوان اولویت در نظر داشته باشند مدیران محیط زیست و منابع طبیعی اینهمه چالش گاه بی نتیجه در پیش رو نخواهند داشت . ضمنا درباره برکناری خانم واعظ جوادی یادداشتی در وبلاگم نوشته ام که خوشحال می شوم نگاهی به آن بیندازید. البته ما متاسف خواهیم شد که دولت محترم از سر ایستادگی ایشان در برابر احداث پالایشگاه در بهشهر اقدام به برکناری ایشان کنند . هرچند نقدهای زیادی به کارنامه ایشان داریم اما عدالت و انصاف حکم می کند که در کنار خطاهای محرز ایشان ,هم تلاش های هر چند کم موفقیت ایشان را ببینیم و هم نگرش دولتی را که اصلامحیط زیست را برنمی تابد .... لینک مطلب من : پ