جاده گلستان :

جاده گلستان داستانی طولانی دارد و حکایتی جانفرسا. از آن روز که سیلهای ویرانگر همه چیز را در هم کوبید، کوه، جنگل، جاده. این داستان آغاز شد و ختم به موافقتی شد که بعدها هر چه بر سر زدیم کاری از پیش نرفت که نرفت! موافقت نامه ای که مسیر را تائید کرد و حتی تغییر مکانی موضعی جاده ها را در بعضی نقاط نادیده گرفت و شرایط پس از آن هم فقط جهت تزیین کاغذ بود و هرگز نشدنی ! این هم عین مطلب نامه بدون هیچ دخل و تصرف و تغییر و توضیحی:

 

جناب آقای مهندس خرم

وزیر محترم راه و ترابری

سلام  علیکم،

     با احترام، بازگشت به نامه شماره 63/31051 مورخ 4/10/81 در خصوص مسیر مورد بازسازی جاده داخل پارک ملی گلستان به استحضار می رساند:

در موارد متعددی مسیر جاده مذکور به خارج از محدوده جاده موجود کشانده شده،  ولی این سازمان با توجه به حسن نیت وزارت محترم راه و ترابری دایر بر انتقال جاده ارتباطی گرگان بجنورد به شمال پارک (نامه شماره 11/21751 مورخ 2/10/81 آن وزارتخانه به عنوان معاون محترم امور زیربنایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی ) و با عنایت به بند پنجم مصوبه شماره 27587/27095 مورخ 10/6/81 هیات محترم وزیران به منظور برقراری ارتباط موقت در طول این مسیر (موضوع بند 1 مصوبه هیات محترم وزیران)، تغییر مکانی موضعی جاده را در بعضی نقاط نادیده میگیرد.

در نقشه های ارسال شده طی نامه شماره 6/31051 مورخ 4/10/81 ، مسیری که با رنگ قرمز مشخص شده و در کلیه برگه های این نقشه ها توسط وزارت راه و ترابری تائید و به امضاء رسیده و نزد سازمان حفاظت محیط زیست موجود است، به عنوان مسیر مورد بازسازی ملاک عمل قرار میگیرد . در این مسیر رعایت موارد زیر در انجام عملیات اجرایی علاوه بر مواردی که با هماهنگی دو دستگاه صورت می پذیرد، لازم الااجرا می باشد:

-         حداقل تخریب در شانه های خاکی کنار جاده صورت گیرد .

-         برای تامین خاک مورد نیاز برای خاکریزی، به هیچ وجه خاکبرداری از داخل جنگل صورت نگیرد

-         خاکبرداری از کناره های جاده انجام نپذیرید.

-         آبگذرهای زیر جاده (کالورت)  مناسب در کلیه آبراهه هایی که جاده را در مناطق مختلف قطع میکند، تامین شود .

-         جاده ترمیمی همانند وضعیت قبل آن فقط به صورت دو بانده خواهد بود و از هر گونه تعریض آن باید خودداری شود .

امید است با درایت و تدابیر ان وزیر محترم، پارک ملی گلستان از خسارات ناشی از وجود این جاده پر تردد رهایی یافته و با انتقال آن به شمال پارک گامی مهم برای حفظ این ذخیره ارزشمند طبیعی برداشته شود .

 

معصومه ابتکار

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان

 

/ 3 نظر / 21 بازدید
یک دوست

جناب آقای نجفی موزه تنوع زیستی چرا بسته است؟ قرار نیست این موزه باز شود؟ امیدوارم شما جوابگو باشید... منتظر جواب شما هستیم...

جنگل گرد

نامه که بسیار خوب تنظیم شده : 1- جاده بالاخره باید به خارج از پارک برود 2- تا آن موقع جاده فعلی(سیل برده) مرمت شود 3- برای مرمت به محیط آسیب وارد نشود اگر عمل نشده بعدی ها پیگیری نکردند از همکارانتان که با توجه به جمیع جوانب چنین نامه ای نوشتند تشکر کنید

سعید

نامه ای به کوروش بزرگ با سلام به شما دوستان گرامی . ما در نظر داریم تا مسابقه ای با نام نامه ای به کوروش برگزار نماییم . به بهترین نوشته هدیه ای اهدا خواهد شد . مهلت ارسال نوشته ها تا دی ماه ۸۷ شما می توانید نوشته های خود را به آدرس زیر ایمیل نمایید : saeid.rahiminejad@gmail.com