آب پاشی !!!

درباره بحث آبپاشی تهران، رئیس مراکز معاینه فنی خودرو شهرداری تهران در وبلاگش زمانی حدود 5 سال را برای آبپاشی دو میلیمتری در تهران تخمین زده است آن هم اگر خدای نکرده اتفاقی نامترقبه روی ندهد.

وی در این باره نوشته است:

«با
۱۰تا هواپیمای تک موتوره سمپاشی وزارت جهاد کشاورزی که هر کدام طرفیت حمل ۲ متر مکعب (۲۰۰۰ لیتر ) آب را دارند می خواهید آلودگی هوای تهران را رفع کنید؟ اصلا می دانید اگر برای مساحت حدود ۱۰۰۰ کیلومتری تهران بزرگ بارندگی به مقیاس ۲ میلیمتر بخواهیم ایجاد کنیم چقدر آب نیاز داریم؟ چند سورتی پرواز ۱۰ تا هواپیمای تک موتوره باید داشته باشند که این حجم از آب را وارد جو کنند؟ اصلا لایه های اتمسفر را می شناسید؟ آقایان بدانند حدود ۲ میلیون متر مکعب آب نیاز داریم تا یک بارندگی به مقیاس ۲ میلی متر در شهر ایجاد شود. این ۱۰
هواپیما حدود یک میلیون سورتی پرواز بدون توقف هم داشته باشند و سقوط نکنند و بلایی هم سر خودشان نیاورند می توانند این کار را انجام دهند.

هر سورتی پرواز برای هر هواپیما با احتساب نشست و برخاست و آب گیری و آب پاشی(با چه حجمی؟ با چه ارتفاعی؟) اگر فقط نیم ساعت زمان ببرد حدود
۵۰ هزار ساعت به عبارتی حدود ۲۰۰۰ روز و به عبارتی حدود بیش از ۵ سال زمان می برد که به اندازه بارندگی به میزان ۲
میلی متر بارش طبیعی آب در سطح جو رها شود.اصلا می دانید این آب اتمایز می شود و تاثیر آن در کاهش آلودگی در شرایط فعلی در حد طنز است؟ نکنید این کارها را...چرا ملت ایران را در دنیا اینگونه جلوه می کنیم؟ امروز به سایت شهر نوشت هم گفتم در شرایط فعلی تا باد نیاید و لطف خدا شامل حالمان نشود، تا 50 روز دیگر هم کاری از دستمان برنمی آید، الان شرایط اضطرار است».

اقداماتی مانند پاشش آب برای کاهش آلودگی هوا جنبه تخیل دارد نه علمی
به گفته مجید عباسپور رئیس دانشکده محیط‌زیست و انرژی دانشگاه علوم تحقیقات تهران اقداماتی از این دست مانند ایجاد باد مصنوعی یا آب‌پاشی هوا برای کاهش آلودگی بیشتر جنبه تخیلی دارد تا علمی.

مجید عباسپور متخصص محیط‌زیست ورئیس دانشکده محیط‌زیست و انرژی دانشگاه علوم تحقیقات تهران در مورد راهکارهایی مانند ایجاد باد و باران مصنوعی برای کاهش بار آلودگی هوای تهران گفت: هفته گذشته، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست بحثی را تحت عنوان ایجاد باران مصنوعی مطرح کرد، اما چگونه هنگامی که ابری وجود ندارد می‌خواهیم ابرها را بارور کنیم تا باران بیاید؟

او ادامه داد: بحث دیگری که توسط این مقام مسئول مطرح شد، استفاده‌از هواپیمای کوچک سمپاش برای پاشش آب روی سطح هوای شهر تهران است تا بوسیله آن از بار آلودگی کاسته شود. عباسپور گفت: این گونه اقدامات اگر هم کمکی به کاهش بار آلودگی هوا بکند، بسیار مقطعی و ناچیز است.

او ادامه داد: چندین پارامتر آلایندگی هوا را تشکیل می‌دهند، بخشی از آن ذرات معلق است که در هوا وجود دارد، و بعضی دیگر مانند
Nox، Sox
، که ممکن است در اثر ایجاد باران مصنوعی و گرمای هوا، باران اسیدی را موجب شود و درجای خود مشکلات خاصی را به دنبال دارد،البته آن هم اگر حجم بسیار بالایی از پاشش صورت گیرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد:باید گفت اینها به عنوان یک راه‌حل اساسی که بتواند مشکل آلودگی را رفع کند موثر نیست. راه‌حل آلودگی‌ هوا، برخورد با آن پس از وقوع این پدیده‌ در وضعیت هشدار و اضطرار نیست. او تصریح کرد: هواپیمایی که در اختیار جهاد کشاورزی است، هواپیماهای کوچک سمپاشی است که برای سمپاشی یک مزرعه 12 - 10 هکتاری و نهایتاً 100 هکتار کاربرد دارد. عباسپور تاکید کرد:من بعید می‌دانم با توجه به شرایط فعلی آلودگی هوای تهران،این اقدامات، بتواند تاثیر ثمربخشی را در رابطه با بحث آلودگی هوا داشته باشد.

اودرپاسخ به این سوال که آیا این اقدامات جنبه علمی دارد افزود: اقداماتی مانند ایجاد باد مصنوعی و یا پاشش آب بیشتر جنبه تخیل دارد یا علم.

او توضیح داد: برای ایجاد باد مصنوعی که بتواند هوای شهری مانند تهران را جا به جا کند به چنان قدرت عظیمی نیاز است، که عملاً اجرایی نیست، در بحث پاشش آب هم در تهران اگر دو ساعت تا سه ساعت باران طبیعی بیاید میزان آلودگی هوا در حد 70 - 60 درصد کاهش می‌یابد.

به گفته امیر فاتح وحدتی کارشناس آلودگی هوای شهر تهران، بحث آب‌پاشی با استفاده از هواپیماهایی برفراز آسمان تهران برای کاهش غلظت آلاینده‌ها،قرار است امروز در جلسه کمیته اضطرار هوای تهران مطرح ‌شود که درصورت تایید رنگ اجرابه خود می‌گیرد.( به نقل از تابناک )

 

/ 3 نظر / 24 بازدید
آشنا

سلام دلاور خان. زيارت قبول.ببين برادر بسيجي، توي روحيه شما كه ايجاد موج منفي نبود. هميشه مثبت فكر كن علي الخصوص به صحبتهاي رييس سازمان محيط زيست. (محيط ژست در دولت دهم چون فقط ژست محيط زيستي مي گيرن توي قلبشون چيزي ديگه است)اگرچه اين صحبتها سوتي باشه. به اين فكر كن كه با اين كار نه تنها آلودگي برطرف ميشه بلكه ممكنه همه جا بهاري و سبز بشه. به ميوه هاي بهاري فكر كن!! البته من پيشنهاد ميدم رييس جمهور هم يك دفعه توي جلسه آلودگي هوا شركت كنه اون موقع ممكنه دستور بده براي رفع آلودگي برف شادي بپاشن اون هم با هواپيماي توپولوف برادران روس!!!!!

آشنا

سلام. زياد خودتو ناراحت نكن دلاور خان. حالا رييس سازمان محيط زيست يه چيزي گفت شما جدي نگير. اگه ميخواي به عمق فاجعه پي ببري يه بار با ايشون و دكتر شفيع پور (قائم مقام امور بين الملل ايشون) يه سفر برو اون ور آب. ماشاالله اينها كه يه پاشون اينوره يه پاشون اونور.پروازش هم كه فرست كلاسه. خلاصه برو اونور ببين ما كه توي محيط زيست سواد نداريم اينقد سوتي از رييس سازمان ميگيريم خدا به داد ملت و مملكت ايران برسه كه توي همايشهاي كه ايشون شركت ميكنه و ماشاالله سخنراني هم ميكنه مضحكه يه مشت اجنبي ميشيم.

m

یوسف رشیدی مدیر کل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با انتقاد از طرح آبپاشی آسمان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: کسی که چنین طرحی را پیشنهاد داده چیزی از انتقال جرم و مکانیک سیالات نمی داند.