رتبه محیط زیست

        اخیرا خانم دکتر ابتکار در گزارشی که در شورای شهر تهران ارائه کرد خبر از سقوط 25 پله ای رتبه محیط زیست کشور دادند . وی گفتند که رتبه کشور در سال 2006 میلادی 53 بوده است و این رتبه در سال 2008 به 67 رسیده و در سال 2010 به 78 تنزل یافته است .

       چند روز صبر کردم تا مسولان محترم سازمان حفاظت محیط زیست به این خبر واکنش نشان دهند ولی جز یک پاسخ ناقص از سوی رئیس محترم سازمان جوابیه ای داده نشد ! ضرورت دیدم جهت روشن شدن اذهان افراد جویای حقیقت مطالبی را عرض کنم :

     1 - در کنار اعلام رتبه کشور بهتر است به نمره کشور هم توجه بشود . درست است که در سال 2006 رتبه کشور مان 53 بوده است و در سال 2008 هم 67 و این موضوع نگران کننده است اما باید توجه داشت که نمره کشورمان در سال 2006 عدد 70 بوده که این عدد در سال 2008 به 77 می رسد . یعنی اینکه علی رقم تنزل رتبه ، کشور دارای رشد در شاخص های زیست محیطی بوده است .حال چرا به رغم افزایش نمره و رشد شاخص ها ، رتبه کشور کاهش یافته است در بند های بعدی به آن می پردازم .

      2 - در سال 2006 میلادی 132 کشور مورد ارزیابی قرار گرفتند و در سال 2008 حدود 149 کشور . افزایش تعدادکشور ها می تواند در کاهش رتبه موثر باشد .

      3 - در سال 2006 رتبه بندی براساس (ESI (Environmental Sustainable Index یعنی شاخص پایداری محیط زیست انجام می شد در حالی که در سال 2008 با انجام تغییرات زیاد بر پایه EPI (Environmental Performance Index )یعنی شاخص عملکردی محیط زیست با 25 شاخص در 6 زمینه اصلی انجام شد که طبعا می تواند تغییرات زیادی را به دنبال داشته باشد .

     4 - جالب است بدانید که در همین بازه زمانی رتبه کشور در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا به رتبه ششم صعود و بالاتر از مصر و ترکیه و اردن قرار گرفت .

     5 - این رتبه بندی تنها عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست کشور را نشان نمی دهد و به عبارتی دیگر یک رتبه فرا سازمانی است چرا که در 6 زمینه اصلی ، مواردی همچون کیفیت منابع آب و کیفیت منابع طبیعی مولد را شامل می گردد که این موارد در ارتباط با شرح وظایف دستگاه هایی همچون وزارت نیرو و سازمان جنگلها است .

    6 - و آخر اینکه باید پرسید آمار شاخص های زیست محیطی کشور و تیره و تار نشان دادن آن از چه کانال هائی در اختیار مراجع بین المللی قرار می گیرد !؟ سوالی که پاسخ به آن را به فرصتی دیگر می سپارم . 

/ 2 نظر / 12 بازدید
منصف

پس مشخص شد هدف تخريب دولت است !

عبدوس

سلام جناب آقاي دكتر نجفي از اينكه توجه داديدو علي الخصوص اينكه نتيجه مطالعات خودتان را به طور رايگان در اختيار مردم قرارداديد بسيار متشكرم.