شهرداری تهران و یوزپلنگ !

 

 چند روز پیش نامه ای به دستم رسید که بناست شورای شهر و شهرداری تهران جلسه ای به منظور حفاظت و گرامیداشت گونه یوزپلنگ آسیایی تشکیل بدهند ! موضوع یوزپلنگ گاهی اوقات با شهر و شهرداری ارتباط پیدا میکند مثل واقعه سال گذشته که یک قلاده یوزپلنگ وارد یکی از شهرهای استان سمنان شد! اما ارتباط آن با شهر تهران هنوز برای بنده کشف نشده است . به همین علت از همکاران در دفتر امور حیات وحش خواستم تا در جلسه مذکور شرکت نمایند تا شاید این معما حل شود . البته حدس می زنم شاید به دلایل زیر نشست مذکور در دستور کار شورای شهر و شهرداری تهران قرار گرفته است :

1-  استفاده از تجربیات ارزنده برخی مسئولان سابق پروژه یوزپلنگ به منظور استفاده از این گونه در شکار موشهای سطح شهر تهران ! چرا که موشهای پایتخت آنقدر فربه و چالاک شده اند که دیگر گربه های بی نوا را یارای مقابله با آنها نیست و باید حتماً از گربه سانان بزرگتر مثل یوزپلنگ و پلنگ و شیر استفاده کرد!

2-استفاده از روشها و تجربیات این گونه ارزشمند در عبور از چاله چوله ها! چرا که یوزپلنگ به راحتی از این عوارض طبیعی استفاده می کند و می توان از نحوه عمل آن جهت عبور عابرین و خودرو ها از چاله چوله های سطح شهر تهران استفاده کرد!

3- با توجه به شامه قوی یوزپلنگ شاید بتوان از آن جهت مشخص کردن مناطق دارای آلودگی هوا استفاده کرد! چرا که دستگاههای نشانگر سطح شهر معمولا دستکاری شده و درست کار نمی کنند.

 

خوشبختانه یوزپلنگ هیچ تجربه ای در زمینه جمع آوری زباله، پسمانده های خطرناک و حفر تونل و ساخت برج ندارد و به همین علت در سالهای گذشته این نشست بر پا نشده است !

 

/ 3 نظر / 15 بازدید
امید

واقعا بی‌مزه بود هی از پولی که هزینه می‌شود و کسی مثل شما از نیرو برق استفاده می‌کند در انتشار این مزخزفات

شهشهان

دلایل تعجبتون رو از چنین جلسه ای نگفتین. مگه نه اینکه هر چی آگاهی و شناخت عمومی از طبیعت و حیات وحش بیشتر بشه، حفاظت از اون مؤثر تر و راحت تر خواهد بود؟ چرا به جای استقبال از چنین برنامه هایی از اون تعجب می کنین و مسخره می کنین؟ نکنه یوزپلنگ از اموال اختصاصی دولت نهمه و شامل رقابتهای این دولت محترم با شهرداری تهران می شه؟

مریم

چون کار دنیا برعکس شده سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان متولی حفاظت از محیط زیست سیرک و نمایش حیوانات بینوا را میگذاره پس شهرداری باید بفکر حفاظت از حیات وحش باشه ، آقای نجفی فسیل شناس محترم آموزش و فرهنگسرای و حمایت از محیط زیست مقوله اجتماعی است که باید از جوامع بزرگ، کوچک ، شهری و روستایی شروع شود تا وقایعی همچون گذشته برای این جانور که حاصل عدم آگاهی مردم است بوجود نیاید . شما باید بعنوان معاون امور طبیعی از نتایج حاصله در این نشست بهره گیری کنید نه آن را به باد تمسخر و استهزاء بکشانید.