باز هم مواظب پارک ملی کویر باشیم

      یکی از مخاطراتی که در چند سال اخیر پارک ملی کویر با آن روبرو بوده است ، موضوع اکتشاف به منظور ذخیره سازی گاز در این پارک ملی است . این موضوع جدای از اکتشاف نفت و گاز در این منطقه است ! طرح ذخیره سازی گاز در پارک ملی کویر به مراتب خطر ناک تر از اکتشاف نفت است که ذکر این دلایل فعلا مد نظر نیست و در مطلبی دیگر خواهم گفت . در برنامه های وزارت نفت برای سال های آتی در موضوع ذخیره سازی گاز آمده است :

  مخزن «تلخه» که از نوع سفره آبدار زیر زمینی است در 70 کیلومتری جنوب شرقی گرمسار و 130 کیلومتری شـرق ورامین و در پارک ملی کویر واقـع گردیده است. این مخزن حدود 45 سال قبل پـس از انـجام مطالعات اکتشافی و حفر یک حلقه چاه به منظور بررسی وجود نفت اکتشاف گردیده، اما به علت ناچیز بودن هیدروکربور موجود در آن و غیر اقتصادی بودن تولید، توسعه مخزن در جهت تولید هیدروکربور متوقف گردیده است. در سال های اخیر با هدف بررسی های لازم از منظر ذخیره سازی گاز طبیعی، لرزه نگاری دو بعدی انجام شده و مطالعات امکان سنجی و ارزیابی مخزن در دستور کار قرارگرفته است.

     به همین منظور وزارت نفت بطور جدی به دنبال اکتشاف این مخزن است . این مخزن در زون حساس پارک ملی واقع شده است و ورود وزارت نفت به آن یعنی نابودی کامل پارک ملی ! اخیرا از کارشناسان روس دعوت شده است تا در پروژه مخازن نزدیک تهران مشارکت کنند . امیدوارم این کارشناسان آرام و بی سر و صدا و بدور از چشم سازمان حفاظت محیط زیست از منطقه کویر بازدید نکنند . یادش بخیر آقای ابراهیمی کارنامی مدیر کل وقت محیط زیست استان سمنان که سال 1387 نگذاشت کارشناسان چینی وارد پارک ملی کویر شوند . البته آقای ظهرابی مدیر کل فعلی هم انصافا آدم محکمی است .

    

/ 1 نظر / 22 بازدید
محمد بلوچزهی

درود بر استاد قلم بنده روزنامه نگار و نمایش نامه نویس بلوچ از سرزمین سنگ و چنگ و رنگ هستم آنکه بر قلم ناب شما سجده می کند و بر قدرت قلم و قدم قهرمان مابانه شما ایمان دارد. ارجمند سلامم را پاسخ گوی .وبلاگی دارم نه به روشنایی خانه نوشته های شما اما اگر مرا مفتخر به لینک نمایید شاید از روشنایی خانه نوشته های شما ما نیز اندکی روشنی نصیبمان گردد و شما نازنین ارجمند اگر قدم بر چشمان ما بگذارید و در خانه نوشته هایم نظر افکنید سپاسگذار و مفتخر خواهم شد. روشن بمانید محمد بلوچزهی روزنامه نگار و پژوهشگر بلوچ از دوستداران شما