چه غوغائی می شد اگر نجفی بود !

       خبر خیلی معمولی منتشر شد . نه تجمعی نه اعتراضی و نه داد و فریادی ! اول خبر را به نقل از سبزپرس بخوانید :

  به گزارش سبزپرس، سازمان حفاظت محیط زیست که قصد داشت در استان‌های اردبیل و کردستان طرح تکثیر آهو در اسارت را اجرا کند،عملیات زنده‌گیری آهو در دشت «سهرین» را به اجرا گذاشت. اما این عملیات با تلفات 57درصدی آهوهای زنده‌گیری شده همراه بود.

   یک منبع آگاه در این باره به سبزپرس گفت که قرار بود 30 آهو از این دشت زنده‌گیری شوند که 20 آهو به استان اردبیل و 10 آهوی دیگر به استان کردستان منتقل شوند اما به دلیل «استفاده از روش سنتی زنده‌گیری وبه کار گرفتن تور برای گرفتن آهوها» گروه مجری عملیات تنها موفق به زنده‌گیری 14 آهو شد که 12 آهو از این تعداد نر بودند.

   این منبع آگاه همچنین از تلفات هشت آهو در اینعملیات خبر داد و گفت: «سه آهو در استان زنجان و در جریان عملیات زنده‌گیری از بین رفتند و پنج آهوی دیگر نیز پس از انتقال به استان‌ها جان دادند.»

   این اتفاق در حالی رخ داد که چندی پیش، استفان آستروفسکی از موسسه حیات وحش امریکا و یکی از متخصصان خبره در زمینه زنده‌گیری و انتقال حیات وحش در جهان با حضور در ایران اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی انتقال حیات‌وحش کرده بود.

   با این حال شنیده‌ها حاکی از آن است که علت ناموفق بودن عملیات انتقال این آهوها، استفاده از نیروهایی بدون اطلاعات کافی و آموزش ندیده و همچنین استفاده از روش‌های سنتی بوده است. 

       اگر این اتفاق زمان مدیریت اینجانب رخ می داد چه غوغائی که به پا نمی شد !  یکی می گفت آقا ایشان بی تجربه است . آن یکی می گفت زمین شناس است ! دیگری می فرمود اصلا طرح اشتباه است و .... اما حالا هیچ کس مقصر نیست جز آهو های بیچاره دشت سهرین !!!

 

/ 0 نظر / 19 بازدید