پارک بی نظیر نایبند !

لطفا اول به آدرس زیر نگاهی بیندازید !

 http://iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=491

حداقل انتظار این است که افرادی که خود را صاحبنظر در حوزه محیط زیست خصوصا زیستگاههای حساس کشور میدانند و معمولا هم نظرات خود را باطلاع دیگران میرسانند بد نیست حداق اطلاعی از این مناطق داشته باشند.

درست است که نایبند در رده پارک ملی ثبت شده است. اما از همان ابتدا خصوصیات پارک ملی را نداشت. و زیستگاه بی نظیر جانوران هم نیست. نه قوچ دارد و نه میش و نه کل و بز از آهو هم آنجا خبری نیست. گرگ و کفتار هم کسی آنجا ندیده است. اساسا آنجا نمیتواند زیستگاه بعضی از این گونه ها باشد. یک زیستگاه دشتی و تپه ماهوری است. و حتی یک عقب افتاده ذهنی در حوزه محیط زیست هم میداند که آنجا نمیتواند کل و بز داشته باشد! گونه گیاهی چندل هم در آنجا یافت نمیشود. آنچه که در این پارک ملی قابل توجه است خلیج بی نظیر نایبند است. که عمده جنگلهای حرا هم در حاشیه همین خلیج قرار دارد. و نه در گذشته و حال به هیچ دستگاه دولتی هم واگذار نشده است. نه سپاه نه وزارت نفت. متعرضی هم ندارد. مابقی پارک خشکی است شبیه اکوسیستم ساحلی است که از بوشهر تا چابهار وجود دارد وهیچ اختصاصات ویژه ای هم ندارد.

/ 29 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آشنای محیط

کدام یک فاقد ارزش حفاظت است ؟سواحل سخرهای بیمانند نایبند ؟جنگلهای مانگرو ساحلی محاصره شده توسط آلاینده ها؟به نظر من اگر حفاظت بهتر شود جمعیت حیات وحش آن نیز ترمیم میشود.

بوشهر

در روزهای اخیر مباحث متنوعی در وبلاگ ها و جراید در خصوص پارک ملی دریایی نایبند و مشکلات ناشی از تعارض ها منتشر گردید که لازم است مواردی را ذکر نمایم. در این مناقشه وبلاگی و رسانه ای آنچه بی رحمانه مورد تهاجم قرار گرفت واقعیت ها، ارزش های پارک و عملکرد پرسنل شاغل در پارک، اداره کل و مجموعه سازمان حفاظت محیط زیست می باشد. پارک ملی دریایی نایبند مجموعه ای بی نظیر از سیمای طبیعی مناطق ساحلی و تپه ماهوری که علاوه بر جبیر، پستانداران دریایی، پرندگان ساحلی، هوبره، جیرفتی، آبسنگ های مرجانی و لاک پشتان دریایی می توان کفتار، گرگ و انواع پرندگان شکاری را در آن مشاهده کرد. همچنین در گذشته نه چندان دور قوچ و میش و کل و بز در این منطقه زیست می کردند. ارتقاء سطح حفاظتی این منطقه به پارک ملی مبتنی بر کارکرد ها و ارزش های غیر قابل انکار محیط زیستی و برخی ملاحظات مدیریتی بوده و دست آورد های ارتقاء سطح حفاظتی منطقه قابل دفاع می باشد.

بوشهر

اینجانب ضمن احترام به فعالان عرصه محیط زیست وصرفا" به عنوان فردی مطلع و کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست بوشهر صادقانه اعلام می نمایم کلیه همکاران شاغل در دفتر پارک و اداره شهرستان کنگان، مدیران کل حفاظت محیط زیست بوشهر، همکاران و مدیران ستادی شاغل در تهران و روسای سازمان حفاظت محیط زیست دلسوزانه و خستگی ناپذیر در جهت کاهش تعارضات پارک تا حد توان و امکان تلاش نموده اند ولی عرصه بسیار دشوارتر از حد تصور است. در مواردی ریاست سازمان حفاظت محیط زیست با حضور در منطقه شخصا" پیگیررفع تعارض شدند ولی مجموعه تلاش ها نتوانست مانع از تخریب بخش هایی از پارک گردد.

بوشهر

معارضان پارک با قدرت و انگیزه فراوان پروژه های مورد نظر را در جهت نیل به اهداف سازمانی خویش اجراء می نمایند و حتی در مواردی توجهی به احکام قضایی و رهنمود های ارائه شده ندارند. لازم به ذکر است فعالیت های سازمان حفاظت محیط زیست و اقدامات حفاظتی انجام شده موجب کاهش عوارض ناشی از توسعه و عقب نشینی معارضان از برنامه های توسعه طلبانه شده به خصوص در جنگل های حرا شده است. جلوگیری از گسترش روز افزون تعارضات در مناطق تحت مدیریت نیازمند همفکری و نقدهای هوشمندانه فعالان عرصه حفاظت از طبیعت به دور از اظهار نظرهای احساسی، حمایت همه جانبه افکار عمومی و سعه صدر مسئولان اجرایی بوده و امید است با همدلی و همکاری مدیران و نمایندگان افکار عمومی دیگر شاهد این گونه خودزنی ها نباشیم.

مصطفی

سلام شما بهتر برید یک دور از اول چیزی که خودت نوشنی و بخوانی البته قبل از آن هم بوید ببینید معنای پارک مبی چیست؟؟؟ مگر مجبورید در مورد چیزی که نمی دانید اضهار نظر کنید؟ کی گفته پارک ملی حتما باید قوچ و میش داشته باشد تا ارزشمند باشد شما که با اصول زیست شناسی و محیط زیست آشنا نیستی و هنوز اینقدر نمی دانی که چنگل های حرا چه ارزش کم نظیری دارند بهتر است زیاد جوش نیاورید و به تخصص خودت بپردازی؟ با خواندن بیوگرافی شما هم باید بگم فکر کنم کار از بیخ مشکل دارد شما اصلا معنای جانور و گیاه را با فسیل اشتباه گرفتی وای بحال دانشگاهی که به شما مدرک داده؟؟؟

مصطفی

من فکر کنم مشکل این است که بسیاری از فسیل شناسان در امر اکتشاف وطیفه سنگینی دارند و بهتر شما کمی بیشتر مطالعه کنید تا بفهمید پارک ملی بخاطر داشتن فقط قوچ و میش نیست بلکه همان جنگل های حرا بزرگترین دلیل برای حفاظت آن منطقه بحساب آمده و از طرف دیگه باید یادآوری کنم که حرا نوعی گیاه است که شما نوشتید و بسیار هم حائز اهمیت و آن آقایی که شما می گوید بهتر از شما و جد شما می داند آنجا چه می گذارد.

رضا رضایی

سلام با کمال تاسف در حال حاضر قبل از انجام پروژه های عمرانی هیچ نوع مطالعه ی زیست محیطی انجام نمیشود نمونه ی آن طرح صنایع انرژی بر در کوشکنار پارسیان است که بدون هیچ مجوزی تمام کوه و دشت ودریا را به تصرف در آورده و حدود پانزده هزار هکتار از اراضی را فنس کشی نموده اند دراین منطقه زیباترین سواحل وجود دارد وتفریحگاه بسیاری از مردم منطقه است اگر این همه شرکت دراین منطقه مستقر شود آیا فکری برای آلودگیهای ناشی از آن شده مسلما نه چون تمام پالایشگاهها و صنایع پتروشیمی عسلویه بدون هیچ فیلتری گازهای سمی خود را به خورد مردم بیچاره میدهند

بهزاد

آقای دکتر چقدر گرفتی؟ جونِ من بیا نصف نصف

علی

پاسدار هستی نه دکتر! از قیافتم معلومه! شدی جاده صاف کن سپاه که به ان ناحیه ی خاص و زیبا مثل بفیه جاهای این سرزمین چنگ انداخته!

mojtabah

سلام، آقای احمدی‌نژاد یک طوری رفتار می‌کند که انگار انتخابات را خودش تنها برد . آقای احمدی‌نژاد باید بدانند به جای فوتبال بازی باید به حضور جلسهٔ هیأت دولت در قم می‌رفتند. آقای احمدی‌نژاد باید بداند که ما بسیجیها تنها گروهی بودیم و هستیم که تنبیه فتنگران را شخصا به دست گرفتیم حتی اگر عکسهای ما را با اسلحه همه جا پخش کردند. ما قوای امام زمانیم نه قوای آقای احمدی‌نژاد ما حکم خدا را اجرا می‌کنیم حالا هر کس رئیس جمهور باشه. درود بر ولایت فقیه. شرم بر افتخار و اعتبار طلبان.