نمایندگان مجلس تاکید کردند :باغ ویلای 1000 متری وعده ای ناممکن و بی اعتبار

 

نمایندگان مجلس دغدغه جدیدی بنام وعده جدید رئیس جمهور بدون تامین اعتبار دارند و تاکید می کنند هشدار سال گذشته رهبری نادیده گرفته شده و علاوه بر آن وعده جدید، ناممکن و مطرح کردن و اجرای ناقص آن مغایر با مصالح کشور است ، وعده ای که شاید مخالفت با آن مسیر تبلیغات انتخاباتی نمایندگان را ناهموار کند.

«اعطای ۱۰۰۰ متر زمین به هر خانواده ایرانی» این جدید‌ترین وعده رییس جمهور به مردم است، اعطای ۱۰۰۰م‌تر زمین برای احداث باغ ویلا‌ها در اطراف شهر‌ها، که به گفته رییس جمهور جایگزین کمربند سبز اطراف شهر‌ها خواهد شد.

به نظر می‌رسد اشاره احمدی‌نژاد به طرح باغ شهر‌ها است که خرداد ماه سال گذشته اجرای آن در اطراف تهران اعلام شد و اسفند سال گذشته مقام معظم رهبری نسبت به آن هشدار دادند و فرمودند که این طرح موجب ورود افراد سودجو و تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی خواهد شد.

احمدی‌نژاد از رویاهای خود فاصله بگیرد
محمد تقی رهبر نماینده مردم اصفهان در مجلس و امام جمعه این شهر در گفتگو با خبرنگار «فردا» با بیان این جمله که «طرح رییس جمهور در حد یک شعر است» می‌گوید: دادن ۱۰۰۰ متر زمین به هر خانواده ایرانی، طرح‌ ایده الی است که فقط در ذهن جای دارد و در میدان عمل نمی‌تواند وجود خارجی داشته باشد چرا که ما آنقدر زمین و آب نداریم که بتوانیم به خانواده‌های ایرانی اختصاص دهیم.

رئیس فراکسیون روحانیون مجلس با بیان اینکه «از رییس جمهوره‌مان توقع تامین حداقل معیشت مردم را داریم»، ادامه داد: بهتراست قول‌ها و وعده‌های ناممکن به مردم ندهند، این طرح دغدغه مقام معظم رهبری هم است، ایشان سال گذشته برهمین مبنا و به دلیل سوء استفاده‌هایی که ممکن است در اجرای این طرح پیش آید مخالفت خود را اعلام کردند، احمدی‌نژاد هم بهتر است از رویاهای خود فاصله بگیرد و به واقعیت فکر کند.

رهبر به وضعیت اصفهان اشاره کرد و گفت: همین الان در حوزه انتخابیه من خشکسالی بیداد می‌کند، ۱۰۰۰ متر زمین خشک به چه درد مردم می‌خورد؟ از وضع پایتخت هم که همه خبر دارید، اگر زمینی در اطراف تهران بود مردم آپارتمان‌های ۵۰ متری روی سرهم هوار نمی‌کردند و ساختمان‌های ۴۰ طبقه نمی‌ساختند.

طرح باغ ویلا‌ها دغدغه مقام معظم رهبری است
پرویز سروری عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هم در گفتگو با خبرنگار «فردا» به مخالفت رهبری در رابطه با طرح سال گذشته رییس جمهور تحت عنوان باغ شهر‌ها اشاره کرد و گفت: از طرح رئیس جمهور اطلاع دقیقی در دست نیست و اشتراکات طرح باغ ویلا‌ها با باغ شهر‌ها هنوز مشخص نیست، اما باید بدانیم در این زمینه دغدغه مقام معظم رهبری وجود دارد.

نماینده تهران با بیان اینکه که باید دید آیا طرح فعلی کار‌شناسی شده است و یا منابع طبیعی را مورد دست اندازی قرار می‌دهد گفت: ابعاد این طرح باید آشکار، و مشخص شود که منابع تامین زمین و تسهیلات این طرح چگونه تامین می‌شود.

رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس با بیان اینکه نگرانی اصلی در این طرح آن است که به درستی اجرا نشود، ادامه داد: انجام نادرست این طرح منجر به اتلاف منابع طبیعی زمین خواری و پدیده زشت سود جویی از زمین‌ها خواهد شد.

مجلس اجازه نمی‌دهد طرح باغ ویلا‌ها به ضرر نظام و مردم تمام شود
داوود محمد جانی عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار «فردا» طرح باغ ویلا‌ها را مغایر با سیاستهای کلی نظام می‌داند و می‌گوید: مقام معظم رهبری اسفند ماه سال گذشته به این طرح ایراد گرفتند و تاکید به حذف طرح باغ شهر‌ها داشتند و اگر منظور احمدی نِژاد مجددا اجرای‌‌ همان طرح باغ شهر‌ها اما با تغییر نام به باغ ویلا‌ها است با سیاست‌های مقام معظم رهبری مغایرت دارد.

وی با بیان آنکه بد نیست مردم به جای آپارتمان در ویلا‌ها زندگی کنند ادامه داد: اظهار نظرات تیم کار‌شناسی رییس جمهور باید شنیده و مشخص شود که توان عملیاتی این وعده احمدی‌نژاد در چه حد است.

این عضو کمسیون کشاورزی هم چنین افزود: قطعا کمیسیون کشاورزی وزرات جهاد را به کمیسیون دعوت می‌کند تا نسبت به طرح باغ ویلا‌ها توضیح دهد و شکل اجرایی آن را مشخص کند، زیرا مجلس اجازه نمی‌دهد این طرح به ضرر مردم و نظام تمام شود.

محمد جانی تاکید کرد: مجلس همه جنبه‌های این طرح را در کمیسیون کشاورزی بررسی خواهد کرد و بعد از تعطیلات نظر کار‌شناسی خود را اعلام می‌کند.

اول تامین اعتبار کنید بعد به مردم وعده دهید
همچنین علی اکبر آقایی رییس کمیسیون عمران مجلس نیز در گفتگو با «فردا» با بیان آنکه دولت صاحب چنین منابعی برای اجرایی کردن طرح خود نیست می‌گوید: دولت برای اجرای این طرح باید زمین بخرد که بر این اساس باید منابع و اعتبار این طرح در بودجه امسال پیش بینی می‌شد.

وی با تاکید بر آنکه این طرح مستلزم خرید زمین و تامین اعتبار است، ادامه می‌دهد: در کجای مجلس چنین مصوبه‌ای برای تامین اعتبار طرح رییس جمهور وجود داشت و این طرح‌ها حتما باید در بودجه سالانه تعریف شود و بعد وعده آن به مردم داده شود.

آقایی به هشدار مقام معظم رهبری نسبت به طرح باغ شهر‌ها اشاره کرد و گفت: تغییر کاربری زمین‌های موجود برای این طرح انجام نگرفتی و به معنای‌‌ همان تهدید منابع طبیعی است که با مخالفت مقام معظم رهبری روبرو خواهد شد، بنابراین این طرح تنها مشروط بر آنکه فضای سبز تهدید نشود و جنگل‌ها تخریب نگردد با مجوز از مجلس و رفع ابهامات ممکن است اجرایی شود.

وی ایجاد توقع در مردم را پیش از تامین اعتبار و مصوبه مجلس و رفع خطرات زمین خواری و تهدید منابع طبیعی نادرست خواند.

به گزارش «فردا» هرچند دو سال پیش که موضوع ایجاد باغ‌شهر در دولت مطرح شد، عده‌ای هدف از طرح آن را جذب نقدینگی سرگردان از بازار مسکن و تزریق به بازار محدود باغ‌شهر عنوان کردند، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد نگرانی از بابت افزایش احتمالی قیمت مسکن وجود ندارد و در عوض، نگرانی جدی مقام معظم رهبری از این موضوع است که زمینه را برای ورود افراد سوءاستفاده کننده و تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی فراهم کند.

حالا نمایندگان مجلس دغدغه جدیدی بنام وعده جدید رئیس جمهور بدون تامین اعتبار دارند و تاکید می‌کنند هشدار سال گذشته رهبری نادیده گرفته شده و علاوه بر آن وعده جدید، ناممکن و مطرح کردن و اجرای ناقص آن مغایر با مصالح کشور است، وعده‌ای که شاید مخالفت با آن مسیر تبلیغات انتخاباتی نمایندگان را ناهموار کند.

 ( به نقل از سایت خبری فردا )

/ 1 نظر / 22 بازدید
حسین

10 ساله این طرح در شیراز داره اجرا میشه...ایده اولیش رو هم آقای حائری امام جمعه پیشین شیراز داد که بعد از این که از شیراز رفت طرح رو داد به احمدی نژاد و اونم ....