در حاشیه پخش یک فیلم مستند !

      بدنبال پخش فیلم مستند حیات وحش از شبکه 4 سیمای جمهوری اسلامی ایران ، آقای اکبر همدانیان مدیر اسبق پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی نامه‌ای خطاب به مدیریت شبکه چهار سیما نوشته‌اند که خواندن آن برخی از حقایق و مسائل پشت پرده بعضی مدعیان دلسوز حیات وحش کشور را آشکار کرده است:

 

مدیریت محترم شبکه چهارم سیما

جناب آقای دکتر پورحسین

باسلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در این ایام ماه مبارک رمضان، بدیهی است عملکرد و نقش سیمای جمهوری اسلامی ایران می بایست به گونه‌ای باشد که بینندگان باور داشته باشند که آنچه را مشاهده مینمایند آینه تمام نمای حقایق و رخدادهایی است که در کشور و دنیا می گذرد. مشاهده صحنه‌ها و گفتارهای غیر واقع از اینگونه رسانه‌ها نه تنها مشمئز کننده است بلکه موجب خواهد شد که اعتماد مردم نسبت به رسانه دچار تردید و به مروز زمان سلب گردد.

شبکه 4 سیما عمدتاً به مطالب علمی و پژوهشی می پردازد و با توجه به رسالت آن که معرفی مفاخر اجتماعی ، فرهنگی ، سنن و باورهای مردم و در کنار آن پرداختن به رویدادهای علمی است نسبت به سایر شبکه‌ها از حساسیت بالاتری برخوردار بوده و ببیندگان خاص خودش را دارد.

در روز سه شنبه مورخ 19/6/87 در ساعت 9 بعداظهر دو مستند باصطلاح حیات وحش (گورخر و یوزپلنگ) کاری از احمد ضابطی جهرمی از کانال چهار پخش شد و فردی به نام مهدی کرم پور تحت عنوان فیلم‌نامه‌نویس به اصطلاح همکاران سیما فیلمها را نقد می فرمودند ! امروزه ننگین ترین اعمال در دنیا سرقتهای علمی است که در این نقادی و نمایش فیلم در حد کمال به آن پرداخته و با کمال وقاحت جناب نقاد توضیح و مستند را توجیه می نمودند.

آقای مدیر شما خود فردی اداری و دارای مسئولیت هستید اگر پروژه ای بخواهد اجرا شود حتماً مسئولیت آن را به فرد واجد شرایط می‌سپارند و در حد دو سطر نامه اداری مسئولیت را واگذار می نمایند تا در صورت بروز هر گونه اشکال از نظر اجرای پروژه فرد مسئول جوابگو باشد

شرح ماجرا:

پروژه اسارت، انتقال و رهاسازی گورخر توسط اینجانب اکبر همدانیان معاون فنی وقت اداره حفاظت محیط زیست استان یزد نوشته شد و اعتبار آن از منابع مالی استان با حمایت استاندار وقت آقای مهندس غلامعلی سفید تامین گردید. مسئولیت اجرای پروژه کتباً به عهده اینجانب گذاشته شد و در مهرماه سال 1376 تعداد 6 راس گورخر از پارک ملی توران (شاهرود) توسط اینجانب و 4 نفر از همکاران اداره کل یزد و 5 نفر از همکاران شاهرود اسیر و به یزد منتقل شد . سایت تکثیر و پرورش گورخر در یزد به مساحت 134 هکتار از اوایل خرداد 1376 شروع و در پایان شهریور همان سال به انجام رسید. 2 راس از گورخر ها در مسیر راه تلف شدند و همزمان مدیر کل محیط زیست یزد آقای حسام حسینی به علت سکته قلبی راهی بیمارستان شد . در این وضعیت هوشنگ ضیایی با التجاء به آقای انوشیروان نجفی معاون وقت سازمان حکم ماموریتی را برای توران دریافت می نماید (البته آن هم با پادرمیانی آقای آیت اللهی مدیر کل وقت دفتر حیات وحش و آبزیان). بنده نیز به علت بیماری آقای حسینی و پرداختن به امور اداری اکیپ یزد را به منطقه اعزام تا 2 راس گور تلف شده را اسیر و انتقال دهند. ضیایی از این فرصت سوء استفاده نموده و ضابطی جهرمی را به اتفاق دو تن از دانشجویان (هومن جوکار و دنا ضیایی) با خود به همراه برداشته و از اکیپ یزد خواهش میکند که اجازه دهند فیلمبرداری صورت گیرد .

این فیلم بدون اطلاع سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت محیط زیست یزد توسط عوامل ضیایی گرفته می‌شود زمانی من از گرفتن فیلم مطلع شدم که فیلم جهت شرکت در جشنواره فیلم سبز در سال 1377 یا 1378 به جشنواره فیلمهای سبز ارائه شده بود با مکاتبات انجام شده مبنی بر اینکه این فیلم بدون اخذ مجوز از سازمان و بدون هماهنگی با پروژه تهیه شده لذا با تهیه آن مخالفت (مکاتبات در سوابق سازمان مندرج است) و از شرکت در جشنواره حذف گردید. آقای احمد ضابطی جهرمی که می گویند مدرس دانشگاه هنر هستند بهتر از هر کسی می‌دانند که چه کرده اند و چگونه زحمات عده ای را بواسطه دوستی و رفاقت با هوشتگ ضیایی از دریچه دوربین و تهیه متن نادیده گرفته اند که خود خیانت شگرفی است در مقابل حرفه اش که از آن ارتزاق می نماید نطق نقادانه آقای مهدی کرم پور در جهت ستاره ساختن افرادی که شاید ایشان ماهیتشان را نشناسند لیکن از دید مردم و همکاران پوشیده نبوده ونخواهد بود در قالب واژه اغراق نمی گنجد.

در بخشی از سخنان نقادانه فرمودند آقای ضیایی با هزینه شخصی خود و در شرایطی که سازمان به حیات وحش و منطقه اهمیت نمی‌دهد زحمت اجرای پروژه و تهیه فیلم را کشیده‌اند‌. سئوال اینجاست که هزینه پروژه را اداره کل یزد می‌پردازد تمامی هماهنگی را سازمان انجام داده است سازمان است که برای احیاء نسل گور موافقت نمود تا مرکز تکثیر و پرورش گورخر در استان یزد ایجاد شود تا بتوان گونه‌ای که سابقه زیستگاهی در استان دارد را مجدداً به زیستگاهش معرفی نماید‌، آنوقت آقایان از هزینه شخصی صحبت میکنند!!! و درصددند تا زحمات سازمان حفاظت محیط زیست را که یک ارگان رسمی است برای مطرح شدن خودشان نادیده گرفته و اینگونه نجیبانه پایمال نمایند.  حاشا به این غیرت که 40 سال از تشکیلات حقوق بگیری و زندگی کنی و سپس چنین خائنانه و خالقانه نمکدان بشکنی ! جای بسی تاسف است. آقای نقاد از دکتر ضیایی می‌گفتند نمی‌دانم از کجا ایشان دکترا بدست آورده اند (البته بعضی ها پولی آنرا گرفتند  عنوان را چسباندند که ایشان جزو همین دسته هم نیستند) درست است که عرصه خالی است ولی سازمان هم هنوز اینقدر بدبخت و ذلیل و توسری خور نشده که آقایان ضیایی و جوکار، کارشناسان حیات وحشش باشند. شنیده بودیم ارتباط کاری است و کارها میکند وی تا این حد باورمان نمی شد.!

جناب مدیر به طور یقین می‌دانم که شما در کارهایتان حساسیت دارید چرا که سیما با مردم مستقیماً در ارتباط است. استدعا دارد بررسی کنید و از افرادی که ذیلاً نام می‌‌برم توسط عوامل مورد اعتمادتان تحقیق کنید تا صحت و سقم مطالب فوق مشخص گردد و سپس اقدام.  نگذارید شبکه 4 سیما دست‌آویز فرصت‌طلبانی شود که حاضرند برای مطرح ساختن خوشان پای برسر دیگران گذارند و از همه مهمتر رسانه کشور را آلت دست و به بازی بگیرند برای وضوح مطالب مستنداتی به پیوست است.

 

خواهشمند است مطالعه فرمائید. افرادی که میتوانید از آنها تحقیق کنید:

1)   خانم دکتر معصومه ابتکار ریاست وقت سازمان

2)   انوشیروان نجفی معاونت وقت سازمان

3)   ابوالفضل تهرانی مدیر کل دفتر نظارت و بازرسی

4)   محمد آیت‌اللهی مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان

5)   سید محمد باقر صدوق مدیرکل استان تهران و سرپرست معاونت طبیعی در سال 76 .

6)   سید حسام حسینی مدیر کل حفاظت محیط زیست یزد و مدیرکل فعلی استان فارس 

7)   علیرضا مهرجو مدیر کل وقت استان سمنان

8)   دکتر اسماعیل کهرم متخصص محیط زیست 

9)   آقای گری استریکر مستند ساز آمریکایی از شبکه CNN

10)                       تمام همکاران محیط زیست در یزد

11)                       تمام همکاران در پارک ملی توران

12)                       امیرخان آهنی و احمد عجمی

 

مدارک پیوست :

1-   حکم مسئولیت اجرای پروژه گورخر

2-   PAPER  چاپ شده در نشریه آلمان

Name of article:

First steps to establish a new population of onageres in yazd province/A. hamedanian

Magazine: DER Zoologische Garten

Date: 2000/19 September

Name of article:

Onagers in iran wild and captive/ A. hamedanian

Magazaine: DER Zoologische Garten Elsevier

Date: 2004/1/November

 

3- مقالات چاپ شده راجع به اجرای طرح گورخر در منابع فارسی (فصلنامه فرهنگی پژوهشی شماره 2و3 سال 1378 – گورخر آسیایی شماره 909 برزگر – گورخر: مجله دوستداران شکار و طبیعت)

خنده دارترین این مقوله و مطلب آنکه ضیایی یکی از مخالفین اجرای این پروژه بوده و حالا به زبان نقاد (کرم‌پور) می‌خواهد آنرا به عنوان یک مستند علمی به مردم القاء نماید‌. آقای احمد ظابطی هم به معاون وقت سازمان تعهد داده بودند که این فیلم به علت نحوه اسارت و اجرای حرکات نمایشی به منظور خودنمایی افراد بهتر است که از رسانه‌ها پخش نگردد. متاسفانه 2 گوخر اسیر شده به علت عملیات نمایشی یکی از آنها که 7 ماهه حامله بود بر اثر بی مبالاتی و تعقیب و بیش از حد تلف شد.

این است ارمغان و دست آورد مستندساز حیات وحش .

درود به آنان که خالصانه زحمت کشیدند و مظلومانه درگوشه‌ای ایستاده‌اند و شاهد چنین صحنه‌های دروغین‌اند .

با عرض پوزش از تصدیعی که به عمل آمد. امید است نسبت به موارد مطروحه بررسی و اقدام بایسته معمول دارند. بدیهی است مستند یوز نیز حکایت جداگانه‌ای است که با توجه به تصدی اینجانب به مدت 2 سال و نیم به عنوان مدیر پروژه ملی یوزپلنگ آسیایی و اطلاعات گسترده در این زمینه و مسائل گذشته و بهره‌برداری‌‌های ناصواب صورت گرفته توسط چنین افراد به این بسنده کنیم و بگوییم بیچاره یوزپلنگ ایرانی که اینان دلسوزان آنند.

 

اکبر همدانیان

کارشناس ارشد علوم محیط زیست

 

 

 

 

 

/ 3 نظر / 12 بازدید
سام خسروي‌فرد

جناب آقاي دكتر نجفي از اين كه در بلاگ بنده پيامي ارسال فرموديد كه شرايط زيستي گورها و مرال‌هاي در اسارت بالاخره تغييري كرده است از شما سپاسگزارم. البته مطلب مورد نظر را بنده حدود 5 ماه پيش تهيه كرده بودم و در وبلاگ هم به ماخذ چاپ آن اشاره كرده‌ام. در عين حال از پست در حاشيه پخش يك فيلم مستند نيز هم! به نظر مي‌رسد جمله معروف نان و نمك خوردن و حق شاگردي و استادي پاك از سرزمين ما رخت بربسته است. مرحوم اسدي جمله جالبي داشت: ما خودمان را دوست نداريم بعد اداعا داريم كه حيات‌وحش را دوست داريم. مفهوم حرف او با خواندن چنين مطالبي روشن‌تر مي‌شود.

زرشک

آقای همدانیان بادوبنده آبی و ضیایی با دو بنده قرمز با داوری آقای نجفی و داور تشک آقای یزدانی در مسابقه جهانی یوز پلنگ شرکت که برنده این دیدار با همان داوری به دیدار آقای جورابچیان میرود.قابل ذکر است این دیدارها هر چند سال یک بار صورت میپذیرد وجایزه مسابقات که از سوی سازمانهای جهانی اهدا میگردد فقط برای داوران مشخص است .امیدواریم تیم اعزامی که تنها نماینده سازمان محیط زیست میباشد بتواند در این تورنمت موفق باشد.

سام خسروی‌فرد

سلام مجدد و آرزوی قبولی طاعات شما در این ماه مبارک نکته دیگری را در نظر قبلی از قلم انداختم و آن مقدمه‌ای بود که شما برای این نامه نوشته‌اید که البته بسیار پر معناست و با توجه به این که از چند نفر نام برده شده است در این نامه به نظر می‌رسد شما نیز نظر نویسنده نامه را نسبت به همه آن افراد مورد تایید قرار داده‌اید. ولی سوالی که برای من پیش می‌اید این است که با توجه به اعتقاد شما به اسلام که نماز سر وقت می‌خوانید چرا چنین نامه‌ای را که قصد آن ریختن آبروی دیگران است(نه فقط ضیایی که به جوکار هم اهانت شده که البته با سازمان شما نیز هنوز همکاری دارد) را نشر داده‌اید؟ این روش مسلمانی است؟ بر فرض درست بودن نظر آقای همدانیان مسلمانان نباید تلاش کنند تا کینه‌ها و عداوت‌ها را پاک کنند؟ تعجبم از شماست که زنگ موبایلتان اصوات ملکوتی است و جلسه با 6 نفر را نیم ساعتی به تعویق انداختید تا نماز بخوانید و بعد میان برادران مسلمان‌تان صلح برقرار نمی‌کنید. ای کاش جوابی در خور برای این موضوع می‌یافتم. سر بلند و شاد باشید